Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Pełne sale, gorące dyskusje i rekord frekwencyjny 2

Aż 53 filmy, ponad 20 spotkań, blisko 70 twórców, prawie 7 000 widzów, pełne sale i gorące dyskusje – wielkie święto polskiego kina, Przegląd Orłów 2016, zakończył się w minioną sobotę w kinie Iluzjon w Warszawie. Dzień później zakończyły się również pokazy Przeglądu w łódzkim kinie Kinematograf.

Przegląd, podczas którego pokazane zostały wszystkie filmy kandydujące do tegorocznych Orłów 2016, obfitował w spotkania z twórcami. Były one organizowane po każdym wieczornym pokazie w stołecznym Iluzjonie. Widzowie mogli zadać pytania legendom polskiej kinematografii, Januszowi Gajosowi (Body/Ciało), Januszowi Majewskiemu (Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy), Jerzemu Skolimowskiemu (11 minut), Krystynie Jandzie (Panie Dulskie), Filipowi Bajonowi (Panie Dulskie) oraz Cezaremu Harasimowiczowi (Żyć nie umierać), uznanym gwiazdom – Robertowi Więckiewiczowi (Król życia i Ziarno prawdy), Agnieszce Grochowskiej (Obce niebo), Bartłomiejowi Topie (Karbala i Kebab i Horoskop), Joannie Kulig (Disco polo), Wojciechowi Mecwaldowskiemu (11 minut), Piotrowi Głowackiemu (Disco polo), a także młodym twórcom, o których jest coraz głośniej w branży. W Iluzjonie pojawili się między innymi Tomasz Schuchardt (Demon), Agnieszka Żulewska (Chemia), laureat Paszportu „Polityki” Magnus von Horn (Intruz), Michalina Olszańska (Córki dancingu) i Filip Pławiak (Czerwony pająk).

Sekrety swojej pracy zdradzili także producenci, autorzy zdjęć, scenarzyści, scenografowie, kostiumografowie i twórcy muzyki. Byli to między innymi Dorota Roqueplo, odpowiedzialna za kostiumy w filmie Hiszpanka, Radosław Ładczuk, autor zdjęć do Między nami dobrze jest, przeniesionej na duży ekran sztuki teatralnej w reżyserii Grzegorza Jarzyny, siostry Barbara i Zuzanna Wrońskie, które stworzyły muzyczny klimat Córek dancingu i Olga Szymańska, producentka Demona.Zakończenie przeglądu w kinie Iluzjon nie jest jednak końcem Wielkiego Święta Polskiego Kina – wielkie emocje dopiero przed nami! W poniedziałek 1 lutego o godzinie 23.59 zakończyło się głosowanie członków Polskiej Akademii Filmowej na nominacje do Orłów 2016, Polskich Nagród Filmowych. Od dziś PwC, wiodąca na rynku firma audytorsko-doradcza, która od samego początku istnienia Orłów, czyli od 18 lat przeprowadza głosowanie Akademii i gwarantuje jego tajność i poufność, rozpoczyna liczenie głosów członków Polskiej Akademii Filmowej, do której należy ponad 600 polskich filmowców. To ich głosami zostaną wyłonieni najpierw nominowani, a potem laureaci Orłów.

Po zamknięciu głosowania na nominacje do Orłów, wybory Akademików zliczy zespół audytorów – zgodnie z procedurą, w celu zachowania pełnej tajności, każdy z członków zespołu będzie liczył określony procent oddanych głosów. W kolejnym etapie zliczania głosów na nominacje dwóch Partnerów PwC – Krzysztof Szułdrzyński oraz Piotr Wyszogrodzki, zasiądą w tajnej kancelarii spełniającej wszystkie najbardziej surowe atesty bezpieczeństwa i poufności. Tam odszyfrują plik z wynikami, przygotowanymi przez zespół audytorów – by to zrobić będą musieli jednocześnie aktywować specjalne klucze informatyczne, którymi dysponują tylko oni. Obaj Partnerzy jeszcze zliczą oddane głosy, podsumują je i osobiście wydrukują tytuły filmów i nazwiska nominowanych twórców, włożą je do kopert i zalakują.

Do ostatniego momentu, czyli ogłoszenia nominacji podczas konferencji prasowej, oraz zwycięzców poszczególnych kategorii na ceremonii wręczenia Orłów, tylko ci dwaj Partnerzy PwC będą znali wyniki głosowania. A ogłoszenie Nominacji do Orłów 2016 będzie miało miejsce już 4 lutego 2016 roku o godzinie 12.00 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Wtedy to koperty z nazwiskami nominowanych zostaną publicznie otwarte i ogłoszone na uroczystej konferencji prasowej.

Po ogłoszeniu nominacji członkowie Polskiej Akademii Filmowej po raz drugi przystąpią do głosowania – w tej drugiej turze wyłonią już Laureatów Orłów 2016. Kolejne etapy konkursu to spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia (2 marca) oraz Ceremonia Orłów (7 marca), na której zostaną ogłoszone nazwiska Laureatów Orłów 2016. Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orły dostępne są tutaj

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…