Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Kobieta, która zmieniła bieg historii 2

Nicole Kidman i Robert Pattinson po raz pierwszy razem na dużym ekranie w filmie Wernera Herzoga o Brytyjce, która w świecie arabskim osiągnęła więcej, niż kobieta mogła wówczas dokonać w postępowej Europie.

Nicole Kidman i Robert Pattinson

Od 8 kwietnia na ekranach polskich kin będzie można oglądać Królową Pustyni – film o Gertrude Bell, niezwykłej kobiecie, która zmieniła bieg historii, z Nicole Kidman w roli głównej. Partneruje jej Robert Pattinson znany chociażby z Sagi "Zmierzch", Wody dla słoni czy Map gwiazd.

Oto fragment Wstępu Jacka Pałkiewicza w książce Córka Pustyni Georginy Howell:

Jeśli komuś wydaje się, że przygoda i bohaterskie wyprawy to przywilej wyłącznie mężczyzn, jest w błędzie. Potwierdza to przykład Gertrude Bell (1868‒1926), wybitnej brytyjskiej podróżniczki, archeolożki, pisarki, doradcy politycznego, a przy okazji i szpiega na Bliskim Wschodzie, w okresie osmańskiego zmierzchu. „Maskulinizowany obieżyświat”, „ględząca, kręcąca pupą koturnowa baba”, „mała istota z płaską piersią, którą zwą kobietą”, tak mówili, nie kryjąc irytacji i uszczypliwości funkcjonariusze administracji brytyjskiej, generałowie, dyplomaci. Nie byli hojni w określeniach panny Gertrude Bell, eleganckiej kobiety o smukłej sylwetce, zielonych oczach i kasztanowych włosach. Była postacią kłopotliwą dla autokratycznych i kolonialnych wojskowych, bo zmuszeni byli słuchać i trawić jej poglądy. Nie cierpieli z całego serca jejmości na usługach brytyjskich sił zbrojnych w Kairze, notabene czołowej orientalistki swoich czasów. To wszystko działo się w złotym okresie kolonializmu, kiedy Imperium Brytyjskie było największym państwem w dziejach. W chwili przyjścia Gertrude na świat królowa Wiktoria od trzydziestu lat reprezentowała „rygorystyczną moralność i konwenanse społeczne”. Idealna kobieta wiktoriańska miała być „aniołem w domu” – kobietą skromną i zaradną, przy tym strażniczką domowego ciepła – a nie włóczyć się po świecie.

Nicole Kidman jako Gertrude Bell

Gertrude Bell zafascynowała mnie kiedy tylko o niej usłyszałam – opowiada o granej przez siebie bohaterce Nicole Kidman. – Chciałam ją dobrze poznać i zrozumieć jej przecież niełatwe i nieoczywiste wybory. Odkryłam w niej niespokojną, żądną przygód duszę. Podziwiam ją! W świecie mężczyzn walczyła o siebie i swoje potrzeby. Zdecydowała się na podróż do zupełnie nowego świata, bo chciała przeżyć swoje życie po swojemu, a nie tak jak nakazują konwenanse. Ja mogę tylko pomarzyć o takiej odwadze i sile charakteru. Życie Gertrude było niesamowite, jej przygody zapierają dech w piersiach. Skrywała także tajemnice – moim zdaniem to, co popychało ją do podróży i działania wynikało ze straty, braku i tęsknoty. Pustynia zaś stała się jej odkupieniem i pociechą.

Obok Gertrude Bell pojawia się kolejna nietuzinkowa, autentyczna postać – T. E. Lawrence, znany również jako Lawrence z Arabii, w którego postać się wcielam – o swojej roli tak mówi Robert Pattinson. – Fizycznie nie pasowałem do tej roli, jestem zdecydowanie za wysoki, choć przy Nicole Kidman pewnie wypadłem w sam raz… Ten brytyjski oficer nie tylko miał niezwykłe życie, ale stał się także bohaterem filmowych ekranizacji. Zmierzenie się z tą kultową postacią było dużym wyzwaniem. W przeciwieństwie jednak do poprzednich obrazów, w Królowej Pustyni nie jest on centralną postacią. Najważniejsza historia to losy Gertrude Bell, które w pewnym momencie splatają się z historią T. E. Lawrence’a.

Robert Pattinson, Nicole Kidman oraz Werner Herzog (reżyser) i Peter Zeitlinger (operator) na planie Królowej pustyni

Pisarka, podróżniczka, archeolog, agentka brytyjskiego wywiadu. Niezwykła kobieta, która w czasach emancypacji stała się jedną z najważniejszych osób kształtujących politykę Imperium Brytyjskiego na Bliskim Wschodzie. Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę. Uwielbiała ryzyko i adrenalinę. Niektórzy mówili o niej „zarozumiała pannica z Oxfordu”. Konsekwentnie udowadniała, że jest lepsza od mężczyzn. Osiągnęła pozycję w świecie arabskim, która wówczas wydawała się dla kobiety niemożliwa, nawet w Wielkiej Brytanii. Jej życie to przygoda, w której spełniały się wszystkie marzenia poza jednym – miłością.

Poza Nicole Kidman i Robertem Pattinsonem w najnowszym filmie Wernera Herzoga zobaczymy także Jamesa Franco (Tristan i Izolda, 127 godzin), Damiana Lewisa (Homeland) oraz Jenny Agutter (Z pamiętnika położnej). Poniżej prezentujemy polski plakat do tej produkcji zapraszając jednocześnie do kin od 8 kwietnia 2016 roku.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…