Małgorzata Szumowska odebrała Złotą Taśmę 1

Uroczyste wręczenie „Złotych Taśm” – nagród Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) – odbyło się w poniedziałek, 22 lutego 2016, o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kultura. Nagrodzone „Złotymi Taśmami” filmy to: „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej i „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” Roya Anderssona.

- Na tegorocznym festiwalu w Berlinie, podczas konferencji prasowej filmu "Zjednoczone Stany Miłości", zagraniczni dziennikarze dopytywali Tomasza Wasilewskiego o przyczyny, które sprawiły, że polskie kino od kilku lat jest takie mocne – mówił Jacek Bromski, wręczając Małgorzacie Szumowskiej "Złotą Taśmę" za film „Body/Ciało”.

- To jest dla mnie bardzo ważna nagroda, bo przyznana przez krytyków. Muszę zresztą przyznać, że mój stosunek do krytyków był zawsze bardzo pozytywny. Nigdy się nie obrażałam o złe recenzje, więc jak komuś się nie podobają moje filmy, to nie musi się krępować – żartowała Małgorzata Szumowska.

"Złote Taśmy" to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

fot. Borys Skrzyński/SFP

– Te ostatnie lata, to chyba najlepszy okres dla polskiego kina w mijającym ćwierćwieczu. Nie chodzi tylko o zakończoną sukcesami obecność polskich filmów na najważniejszych filmowych imprezach, takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Sundance czy Oscary, ale przede wszystkim o odbudowanie się widowni polskich produkcji. Przed dekadą zaczynaliśmy z pułapu 800 tys. Dziś w ciągu roku na nasze filmy przychodzi ponad 10 mln widzów – mówiła Barbara Hollender, Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa SFP.

Polskim laureatem nagrody został film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”, natomiast „Złota Taśma” dla filmu zagranicznego została przyznana obrazowi „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” Roya Anderssona. Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Intruz” Magnusa von Horna i „Joanna” Anety Kopacz, a w kategorii film zagraniczny: „Birdman” Alejandro González Iñárritu i „Młodość” Paolo Sorrentino.

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego – krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

fot. Borys Skrzyński/SFP

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in. Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego czy Kieślowskiego.

fot. Borys Skrzyński/SFP

W ubiegłym roku laureatem „Złotej Taśmy” został Łukasz Palkowski za film „Bogowie”. W kategorii filmu zagranicznego nagrodę otrzymał Andriej Zwiagincew za film „Lewiatan”. Przyznane zostały także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Miasto 44” Jana Komasy i „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, a w kategorii film zagraniczny: „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino i „Mama” Xaviera Dolana.

Gala "Złotych Taśm" odbyła się 22 lutego 2016 w warszawskim kinie Kultura, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

www.facebook.com/ZloteTasmy

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…