Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Zdjęcia z filmu Ostatnia rodzina 1

"Postaram się tę okazję dobrze wykorzystać" – deklaruje Andrzej Seweryn, odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego w filmie Ostatnia rodzina. W rocznicę urodzin wielkiego artysty prezentujemy nowe zdjęcia z wyczekiwanej produkcji.

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński, fot. Hubert Komerski

24 lutego 1929 roku w Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński – malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik – jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych. Gdyby żył, wczoraj skończyłby 87 lat. Życiu i pamięci wybitnego twórcy poświęcony jest film fabularny Ostatnia rodzina w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego – autora nagradzanego na całym świecie dokumentu Deep Love. Produkcja wejdzie na ekrany 7 października 2016 roku. Zdzisława Beksińskiego gra w niej Andrzej Seweryn. Towarzyszą mu Dawid Ogrodnik, który wciela się w jego syna Tomasza Beksińskiego, Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Gdy przeczytałem scenariusz, odetchnąłem z ulgą – opowiada o swej roli Andrzej Seweryn. – Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał, a ponieważ przychodzi mi to łatwo, bardzo cieszę się, że będę miał tę poważną trudność przed sobą. Jestem jednak przekonany, że dam sobie radę, ponieważ mam do czynienia z Janem Matuszyńskim. Państwo jeszcze nie wiecie, jak on pracuje, co widzi i jak nami kieruje. Uważam, że robi to wspaniale. Jestem szczęśliwy, że mogę spotkać się z Olą i Dawidem i w ogóle ze światem młodych. Postaram się tę okazję dobrze wykorzystać. Należę do osób, które głęboko przeżywają malarstwo Beksińskiego. Dzięki niemu mogę próbować go poznać, czegoś się o nim dowiedzieć. Zdzisek był bardzo złożony. Był człowiekiem głęboko świadomym tego, jak funkcjonuje, jaki jest. Bardzo ważna była też dla mnie książka – "Zmagania o Beksińskiego" Piotra Dmochowskiego, który pisze o całym złożonym charakterze tego wielkiego artysty – zdradza Andrzej Seweryn.

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński, fot. Hubert Komerski

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński, fot. Hubert Komerski

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn jako rodzina Beksińskich, fot. Hubert Komerski

Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna, fot. Hubert Komerski

Nie sposób tutaj nie wspomnieć o samym Tomku Beksińskim. Wszak dla pokolenia dzisiejszych trzydziesto-, czerdziesto- a nawet pięćdziesięciolatków była to bowiem postać kultowa. Dziennikarz muzyczny i tłumacz, mający duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie i cyklu Monty Pythona. Prowadził audycje w radiowej Trójce, które przesycone były niesamowitą atmosferą tajemniczości oraz nostalgii, ale także specyficznego humoru. W pamięci jego wiernych słuchaczy z całą pewnością na długo pozostały audycje Trójki pod księżycem oparte na motywach poezji i opowiadań Edgara Allana Poe m.in. o "najsamotniejszym ze wszystkich wygnańców".

Dawid Ogrodnik jako Tomasz Beksiński, fot. Hubert Komerski

Producentem Ostatniej rodziny jest studio Aurum Film (Carte Blanche). Reżyseruje Jan P. Matuszyński, scenariusz filmu napisał Robert Bolesto (Córki Dancingu, Hardkor Disko). Tekst znalazł międzynarodowe uznanie, kwalifikując się do finału prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (edycja 2010). Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu Hardkor Disko. Za charakteryzację odpowiada Tomasz Matraszek (Wałęsa. Człowiek z nadziei, Katyń, Karbala), za kostiumy Emilia Czartoryska (Noc Walpurgi), montażystą będzie Przemysław Chruścielewski (Deep Love), zaś scenografia to dzieło Jagny Janickiej (Pod Mocnym Aniołem).

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a dystrybutorem jest Kino Świat. Premiera w kinach zapowiedziana została na 7 października 2016 roku.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…