Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Walser - Krzysztof Stroiński w filmie Zbigniewa Libery 1

Walser w reżyserii Zbigniewa Libery wejdzie do regularnej kinowej dystrybucji w całej Polsce. W roli głównej zobaczymy Krzysztofa Stroińskiego.

Krzysztof Stroiński jako Andrzej Walser, fot. Adam Sikora

Walser to pełnometrażowy debiut Zbigniewa Libery, który w 2012 roku został laureatem pierwszej edycji Nagrody Filmowej, utworzonej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy. Wyróżnienie to umożliwiło artyście z pola sztuk wizualnych zrobienie pierwszego filmu fabularnego.

Premiera filmu odbyła się podczas festiwalu MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w 2015 roku. Obraz zakwalifikował się do Konkursu Głównego wydarzenia. Od tego czasu Walser pokazywany był na festiwalach w Polsce i za granicą.

Zagubione plemię leśnych ludzi zderza się z przedstawicielem cywilizacji, urzędnikiem kolejowym – Walserem. A post-apokaliptyczne s-f konfrontuje się z kontrkulturową utopią powrotu do natury.

Kadr z filmu Walser, fot. Adam Sikora

Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Conteheli są ludźmi o błękitnych jak len oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego: Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie ze sobą tylko chaos i destrukcję.

Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: post-apokaliptycznym s-f, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i „glamour” nie stały ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego, służą Liberze jako klocki, do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.

Kadr z filmu Walser, fot. Adam Sikora

Życiowa przygoda pracownika kolei Andrzeja Walsera, która stanowi fabułę naszego filmu to próba opowiedzenia o straconej szansie – tak o swoim filmie opowiada Zbigniew Libera. – Szansie na odmianę naszego obecnego, po-ludzkiego, jak określił to już dawniej Michelle Faucault, sposobu egzystowania, który przyjęliśmy obierając drogę cywilizacji. Pomimo, że opowieść ta należy do dziedziny fantazji, mogłaby potencjalnie wydarzyć się powiedzmy w przyszłości, to nie przekreśla jej wewnętrznej prawdziwości. Dokonało się to już wielokrotnie w naszej dotychczasowej historii, ba wciąż się dzieje na naszych oczach.

Walser wejdzie do regularnej kinowej dystrybucji w całej Polsce 20 maja 2016 r. Film został wyprodukowany przez Balapolis.​ Dystrybutorem jest Alter Ego Pictures.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…