Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym 2

6 marca 2016 roku, w dniu 90. urodzin Andrzeja Wajdy, Muzeum Kinematografii w Łodzi otworzy wystawę „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. To prezentacja twórczości reżysera przez plakaty wydane na całym świecie.

Muzeum Kinematografii w Łodzi posiada największą na świecie kolekcję plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Jest jedynym takim zbiorem znajdującym się w jednym miejscu, stanowiącym dowód ogromnej popularności reżysera i jego filmów na wszystkich kontynentach.

Na wystawie będzie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy – twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Wajdy. Zostaną także pokazane prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. Na wystawie znajdą się również prace znakomitych zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin czy Otto Kummerta.

Specjalne miejsce zajmie część poświęcona Ziemi obiecanej, prezentowana w zabytkowych wnętrzach Pałacu Scheiblera, czyli tam, gdzie w 1974 roku film powstawał. Fenomenowi filmu Ziemia obiecana jest również poświęcona towarzysząca ekspozycji broszura zawierająca m.in. wypowiedzi Andrzeja Wajdy, Wojciecha Pszoniaka i Daniela Olbrychskiego z ich wizyt w Muzeum Kinematografii w ostatnich miesiącach.

Wśród plakatów do nominowanego do Oscara obrazu Andrzeja Wajdy, znajduje się perła z kolekcji Muzeum – plakat z 1965 roku do Popiołu i diamentu autorstwa Wilena Karakaszewa.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie przegląd największych dzieł filmowych reżysera. Pokazane zostaną zrekonstruowane cyfrowo Popiół i diament, Wesele, Człowiek z żelaza, Ziemia obiecana , Niewinni czarodzieje, Kanał, Panny z Wilka i Człowiek z marmuru.

Kuratorami wystawy są Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza. Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Źrodło: Muzeum Kinematografii

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…