Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Darmowy festiwal filmów islandzkich w Iluzjonie 5

Kino Iluzjon zaprasza w przyszłym tygodniu na przegląd filmów islandzkich "Ultima Thule – na krańcu świata". W programie projekcje filmowe, ale też koncerty, spotkania z reżyserami i multimedialna wystawa przygotowana przez polskich fotografów dokumentalistów i islandzkich poetów.

W ramach największego w Polsce przeglądu kinematografii islandzkiej zaprezentowane zostaną filmy tworzące subiektywną panoramę emocji związanych z odbiorem twórczości z dalekiej Północy. W programie znalazło się ponad 20 filmów.

Kusiło nas, żeby pokazać tylko współczesne kino, ale doszliśmy do wniosku, że chcemy spojrzeć na islandzki mit przekrojowo – wyjaśnia Paulina Litwinow z kina Iluzjon. – Wybraliśmy filmy z różnych lat, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce. Takie, które opowiadają o emocjach, pragnieniach i lękach, bo to coś, co w naszych krajach jest bardzo podobne.

Kadr z filmu Ingaló w reż. Ásdísa Thoroddsena

Tak więc zobaczymy m.in. odrestaurowany cyfrowo film Mordsaga z 1977 roku w reżyserii Reynira Oddssona odważnie piętnujący przemoc w rodzinie. Fabuła tej kryminalnej historii skupia się na życiu dysfunkcyjnej rodziny terroryzowanej przez despotycznego mężczyznę. Reżyser stworzył film korzystając jedynie z własnych środków finansowych. Kolejne filmy to np. Dzieci natury Fridrikssona, Śmiech mewy Guđmundssona, Ingaló Thoroddsena czy znakomite Życie na kredycie Zophoníassona. Jest to bardzo ciekawy dramat ukazujący w dość trafny i niepretensjonalny sposób tzw. social realism islandzki, ale znajduje odniesienie również do naszych realiów, czy szerzej do europejskich. Kapitalnie w skrócie określił fabułę polski dystrybutor: "Trzy postaci spotkają się na życiowym rondzie. Zrobią wspólnie kilka kółek, szukając najbardziej odpowiedniego zjazdu."

Thor Kristjansson i Þorsteinn Bachmann w Życiu na kredycie

W Warszawie na widzów czekać będą Árni Ásgeirsson – reżyser tragicznego w swojej wymowie Wiru oraz odtwórca jednej z głównych ról w filmie Państwo w państwieBjörn Hlynur Haraldsson. Części projekcji towarzyszyć będą wykłady, panele dyskusyjne i spotkania.

Również dzieci znajdą coś dla siebie – oprócz filmów Ostatnia farma w dolinie czy Brak zasięgu będą mogły wziąć udział w warsztatach z animacji poklatkowej lub warsztatach z teatru cieni, podczas których najmłodsi poznają historie o islandzkich trollach.

Przegląd Kina Islandzkiego odbędzie się w dniach 9-20 marca. Warszawa – Kino Iluzjon (ul. Narbutta 50a).

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP JEST WOLNY

Szczegółowy program na poszczególne dni Przeglądu pod linkiem: http://ultima-thule.pl

Odbiór wejściówek w kasie kina Iluzjon. Brak możliwości rezerwacji miejsc. Filmy wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…