Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Galeria zdjęć z filmu Letnie przesilenie 1

Wielokrotnie nagradzane Letnie przesilenie – nowy film twórców Wszystko, co kocham i Czas honoru to m.in. Najlepszy Film Polski – Camerimage 2015. Premiera w kinach 22 kwietnia. Prezentujemy oficjalną galerię zdjęć.

Filip Piotrowicz i Urszula Bogucka. Fot. Robert Pałka

Nowy film producentów Wszystko, co kocham – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku, którego reżyserem jest Michał Rogalski (Ostatnia akcja, Czas honoru) zdobyło Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na 39. MFF w Montrealu, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni Nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk, Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego oraz Złote Kociaki – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Obraz Rogalskiego wygrał też Konkurs Filmów Polskich, w ramach festiwalu filmowego Camerimage 2015 w Bydgoszczy.

Odkrycie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film mocny i ważny. Wizualnie piękny – Wyborcza.pl

Przejmująca historia, zabarwiona nutą nostalgii, okraszona poetyckim wdziękiem. Oprócz znakomitej oprawy wizualnej i muzycznej siłą filmu jest międzynarodowa obsada aktorska, a w niej kilka świetnych kreacji. Ocena 8/10 – Film.org.pl

Filip Piotrowicz jako Romek

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik maszynisty Leona, który transportuje puste wagony kolejowe z rampy dezynfekcyjnej znajdującego się w pobliżu obozu koncentracyjnego.

Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. W domu okazuje się, że są w niej płyty jazzowe i patefon. Romek chce zaimponować swojej koleżance i puszcza jej muzykę. Słyszy to przechodzący nieopodal Guido. Niemiecki żandarm przekrada się przez płot i wchodzi przez okno do mieszkania przerażonego Romka. Obaj nie przeczuwają jeszcze, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie.

Jonas Nay jako Guido

Przeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki – opowiada Michał Rogalski, reżyser. – Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas drugiej wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Nawet gdy obok, niemal za rogiem, dochodzi do monstrualnych zbrodni.

W rolach głównych w Letnim przesileniu zobaczymy wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Filipa Piotrowicza (Wenecja), Urszulę Bogucką (Komornik) i Marię Semotiuk (W ciemności), którzy wspierani są przez Bartłomieja Topę (Drogówka, Pod Mocnym Aniołem), Agnieszkę Krukównę (Korczak, Lista Schindlera) oraz Krzysztofa Czeczota (Anatomia zła, Pitbull. Nowe porządki). Muzykę skomponował Alexander Hacke – wybitny muzyk, który ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do najgłośniejszego filmu Fatiha Akina Głową w mur. Obraz pojawi się w polskich kinach od 22 kwietnia 2016 roku.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z filmu autorstwa Roberta Pałki:


Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…