Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Jerzy Stuhr po projekcji zrekonstruowanego cyfrowo Amatora 2

16 marca 2016 roku w warszawskim kinie Kultura odbył się specjalny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo Amatora z kapitalną rolą Jerzego Stuhra. Pokaz zorganizowano w ramach obchodów 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.

Jerzy Stuhr w roli Filipa Mosza, kadr ze zrekonstruowanego cyfrowo filmu Amator

Amator to inspirowana osobistymi doświadczeniami (i dylematami) reżysera historia o wolności, jaką daje sztuka, ale przede wszystkim – odpowiedzialności twórcy za dzieło i jego bohaterów. To film uniwersalny, o narodzinach artysty, o odkrywaniu w sobie powołania, tak aktualny w dzisiejszych czasach i tak chętnie oglądany po latach, tym bardziej w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo wersji. Do dziś uznawany jest za sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju.

Polska lat 70. Filip Mosz, zaopatrzeniowiec z małego miasteczka, zostaje filmowcem amatorem. Kupił kamerę, by uwieczniać kolejne etapy życia nowo narodzonej córeczki, ale szybko wychodzi poza domowe sprawy. Realizując – za namową szefa – jubileuszowy film o swoim przedsiębiorstwie, potem kolejne, odkrywa społeczną funkcję kina. Rozwija swoją pasję – zakłada klub amatorski, jeździ na przeglądy, współpracuje z telewizją – ale wkrótce poznaje także jej mroczną stronę: jego demaskatorskie materiały przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Przeżyłem szalone zdziwienie, że Krzysztof Kieślowski wymyślił ten film, bo to ja powinienem go zrobić. I to nie przypadkiem, bo to ja zajmowałem się kinem amatorskim i z kina amatorskiego przeszedłem do Szkoły Filmowej w Łodzi. Nie wiedziałem, że to może być temat, a on to zobaczył – zdradził Krzysztof Zanussi, reżyser filmowy, który w Amatorze zagrał samego siebie.

Jerzy Stuhr i Krzysztof Zanussi podczas spotkania z publicznością, fot. Borys Skrzyński/SFP

Gdybyśmy przeanalizowali drogę Kieślowskiego od dokumentu do fabuły, to w Amatorze możemy jeszcze znaleźć ostatnie ślady techniki dokumentalnej. Było ich bardzo dużo w filmie Spokój, mnóstwo w Bliźnie, a tu pozostał nocny portier nawiązujący do pana Osucha ze słynnego dokumentu Z punktu widzenia nocnego portiera – mówił z kolei Jerzy Stuhr, odtwórca roli Filipa Mosza w Amatorze, podczas spotkania z publicznością, które odbyło się po projekcji tegoż filmu w stołecznym kinie Kultura.

Za kreację w Amatorze Jerzy Stuhr został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Ta nagroda była dla mnie wielkim rewanżem za to jak rok wcześniej na tym samym festiwalu został potraktowany Wodzirej z moim udziałem. Rola Filipa Mosza otworzyła mi drzwi poza Polskę – podkreślał Stuhr.

Według danych przedstawionych na łamach miesięcznika Kino, do czerwca 1980 roku film obejrzało blisko 430 tys. widzów. Obraz prezentowano wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zdobył, m. in. Nagrodę Jury Ewangelickiego Interfilm na MFF w Berlinie Zachodnim, Złotego Hugona na MFF w Chicago czy też Grand Prix na MFF w Moskwie.

Tam było międzynarodowe jury, ale przewodniczącym był jakiś rosyjski reżyser. Przegłosowali go, a on musiał się potem wić i tłumaczyć, dlaczego nasz film dostał nagrodę. I wymyślił. Powiedział, że na festiwalu w Moskwie dawno nie nagrodzono komedii… – wspominał Jerzy Stuhr.

A teraz gratka dla wszystkich miłośników ponadczasowych polskich produkcji filmowych – zobaczcie obszerną galerię zdjęć z klatek promocyjnych zrekonstruowanego już Amatora.






W Cyfrowym Repozytorium Filmowym jest także dostępny materiał porównawczy przed i po rekonstrukcji cyfrowej:

Organizatorami specjalnego pokazu zrekonstruowanego cyfrowo Amatora byli Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Studio Filmowe TOR oraz Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Projekcja odbyła się 16 marca 2016 roku w warszawskim kinie Kultura, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Źrodło: informacja prasowa/SFP

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Avatar square 200x200
Redox 2016-03-20

Wstyd się przyznać, że nie znam. Mam nadzieję, że dorwę kiedyś kopię z tym obrazem po rekonstrukcji.

Proszę czekać…