Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Cały ten cukier - prawda o tzw. zdrowym jedzeniu od dziś w kinach 1

Od dziś, 18 marca, w kinach można obejrzeć australijski dokument Cały ten cukier w reż. Damona Gameau. Przy okazji premiery dystrybutor filmu, Spectator, postanowił włączyć się w ogólnopolską kampanię – KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE OWOCE.

Kadr z filmu dokumentalnego Cały ten cukier

Szerzej o samym filmie pisałem miesiąc temu (link do artykułu tutaj), teraz więc przybliżę Wam samą kampanię KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE OWOCE. Jej celem jest edukacja i podniesienie świadomości Polaków na temat tego, w jakich warunkach uprawiane są banany, ananasy i inne owoce tropikalne. Kupując owoce egzotyczne nie zastanawiamy się, jak trudną i wyboistą drogę przebyły, zanim znalazły się w naszych sklepach. Okazuje się, że niskie ceny, wyjątkowe okazje i promocje sprawiają, że prawdziwą cenę owoców ponoszą ludzie pracujący na plantacjach, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz środowisko naturalne, że dochodzi do naruszenia praw człowieka, standardów pracy i przepisów ochrony środowiska. Spot kampanii jest do obejrzenia w serwisie You Tube:

Zadaniem kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Owoce jest zwrócenie uwagi Polaków na problem stosowania nieuczciwych praktyk handlowych i zatruwania środowiska naturalnego oraz zachęcenie do poznania tematu i świadomego kupowania na co dzień. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z organizacjami pozarządowymi z całej Europy i Ameryki Łacińskiej od 2010 roku działa realizując założenia kampanii. Zwraca uwagę na problemy społeczne i środowiskowe występujące przy produkcji i handlu owocami tropikalnymi. Handel bananami stanowi największą część światowego obrotu owocami. Niestety przy ich produkcji i przygotowaniach do transportu dochodzi do naruszenia praw człowieka, standardów pracy i przepisów ochrony środowiska.

W ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Owoce powstał również raport: Banany na rynku europejskim i w Polsce. Łańcuchy wartości oraz konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych.

Plakat filmu Cały ten cukier oraz plakat kampanii Kupuj Odpowiedzialnie

Film Cały ten cukier to pełnometrażowy dokument, który w zabawny i przystępny sposób porusza trudne sprawy i rozprawia się z mitami dotyczącymi cukru. Australijska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych uznała Cały ten cukier najlepszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym. Obraz otrzymał również nominację dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu.

Cały ten cukier zmieni na zawsze Wasz sposób myślenia o jedzeniu, a także wyjaśni, skąd wzięły się nasze obecne przyzwyczajenia kulinarne i co możemy zrobić, by je zmienić. W kinach od 18 marca. Zobaczcie też zwiastun dokumentu:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…