Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Zmarł Marek Bargiełowski. Aktor teatralny i filmowy 1

Jak podała Rzeczpospolita dziś zmarł Marek Bargiełowski. Miał 74 lata. Był aktorem przede wszystkim teatralnym, ale zagrał też w wielu znanych filmach.

Marek Bargiełowski w filmie Stanisława Barei pt. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?

Marek Bargiełowski urodził się 11 września 1942 roku w Starachowicach. W 1967 roku ukończył warszawską PWST i w tym samym roku zaliczył debiut teatralny. Występował na deskach Teatru im. W. Horzycy w Toruniu (1967-72), Teatru im. S. Jaracza w Łodzi (1972-74) oraz teatrów warszawskich: Dramatycznego (1974-84 oraz 2006-2008), Powszechnego (1984-89) i Współczesnego (1989-2006). Grał także w Teatrze Telewizji w ponad osiemdziesięciu spektaklach.

W filmie zadebiutował w 1966 roku niewielką rolą w Małżeństwie z rozsądku Stanisława Barei, u którego zagrał również w 1978 roku w słynnym Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?. Najbardziej znane role Marka Bargiełowskiego to postać prokuratora Bieleckiego z filmu Pokój z widokiem na morze Janusza Zaorskiego oraz Dionizy w Dolinie Issy Tadeusza Konwickiego. Wśród wielu innych filmów, w których mogliśmy Go podziwiać są też takie przeboje jak C.K. Dezerterzy Janusza Majewskiego czy Piłkarski poker Janusza Zaorskiego.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień za kreacje teatralne, m.in. Nagrodę I stopnia za rolę Hamleta w Teatrze im. Jaracza w Łodzi na XIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W 1987 roku został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Marek Bargiełowski był przewodniczącym Związku Zawodowego Aktorów Polskich.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…