Polsat odpowiada: 'Nie cenzurujemy filmów'

W dniu dzisiejszym skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym telewizji Polsat. Sprawa dotyczyła wielkich kontrowersji, jakie wywołała ocenzurowana wersja Wilka z Wall Street, która została puszczona we wczorajszym Mega Hicie.

Ze słów Pana Tomasza Matwiejczuka wynika, że to nie Polsat jest odpowiedzialny za taką kolej rzeczy. Oto co nam odpowiedział:

Nie cenzurujemy filmów i nie dokonujemy w nich żadnych zmian, co oznacza że nie ocenzurowaliśmy filmu „Wilk z Wall Street”. Wersję filmu, którą wyemitowaliśmy otrzymaliśmy od dystrybutora, jest to wersja emitowana w innych krajach Europy. Jest to więc wersja zaakceptowana bez wątpienia przez twórców filmu i jego dystrybutora. Możemy jedynie dodać, że wersja kinowa filmu najprawdopodobniej nie mogłaby zostać wyemitowana o godzinie 20.00 ze względu na polskie przepisy prawa i regulacje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Emisja filmu w wersji kinowej mogłaby się odbyć dopiero po godzinie 23.00, co oznacza że zakończyłaby się dopiero po godzinie 2.00 w nocy.

Chcieliśmy także dowiedzieć się czy jest szansa, aby Polsat wyemitował oryginalną wersję, bez ucinanych scen oraz wygłuszania wulgaryzmów. Oczywiście wolelibyśmy wyemitować wersję kinową, ale nie jest to możliwe przed godziną 23.00 ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy prawa. – odpowiedział rzecznik prasowy telewizji Polsat.

Na koniec przypomniał o różnicach panujących w świecie filmu oraz telewizji. Dodatkowo za przykład podał Stany Zjednoczone:

Przypominam również, że często nawet w kinach wyświetlane są różne wersje filmów – co ma miejsce np. w przypadku wersji reżyserskich, które zwykle zawierają o wiele więcej materiału zdjęciowego niż wersje znane szerokiej publiczności. Co więcej, w samych Stanach Zjednoczonych dość często zdarza się, że wersja kinowa różni się od telewizyjnej.

Wygląda, więc na to, że reakcja widzów była krzywdząca. Z drugiej strony trzeba sobie jednak zadać pytanie – po co puszczać film, który w połowie nie jest tym co zaplanował sobie reżyser? Dlaczego dystrybutorzy tak bardzo ingerują w ich prace? Oczywiście to drugie pytanie ma bardzo prostą odpowiedź. Pieniądze.

Źrodło: własne


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)