Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Maraton na Wołyń - wsparcie dokończenia filmu Smarzowskiego 5

Od 3 marca Fundacja na rzecz filmu Wołyń prowadzi zbiórkę pieniędzy, które umożliwią realizację brakujących scen do filmu. Teraz do akcji pomocy w ukończeniu Wołynia włączył się Chełmski Dom Kultury z bardzo ciekawą inicjatywą.

Arkadiusz Jakubik (w roli Macieja Skiby), fot. Krzysztof Wiktor

Wojtek Smarzowski chce dokończyć swój najnowszy film Wołyń. Niestety, brakuje mu pieniędzy, gdyż ze względu na tematykę filmu zwyczajnie brakuje sponsorów. Pomóc chcą mieszkańcy Chełma i Chełmskiego Domu Kultury. Zorganizowali więc akcję pn. Maraton na Wołyń – dokończyć film. Do miasta 30 kwietnia, w związku z tym wydarzeniem przyjadą również Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Arkadiusz Jakubik.

Powinniśmy zaangażować się w ukończenie tego filmu, bo jest on niezwykle potrzebny. My, mieszkańcy Chełma, rozumiemy tę potrzebę być może mocniej niż mieszkańcy innych regionów kraju. Tu, pośród nas, żyją osoby, które pamiętają jeszcze tamte dni, tamten dramat. Żyjemy na styku narodowości, kultur i religii – bliskie są nam ból i dramat tamtego pokolenia, dlatego odpowiedzieliśmy na apel Smarzowskiego, mimo że temat filmu nie jest poprawny politycznie – mówi Małgorzata Paździor-Król, dyrektor Chełmskiego Domu Kultury.

Mamy zmontowany prawie cały duży, epicki film o ludobójstwie na Kresach – mówi W. Smarzowski. – Mam nadzieję, że to będzie ważne kino. Jesteśmy po pierwszych prelekcjach. Pozytywnie o tym, co widzieli, wypowiadają się ludzie emocjonalnie związani z Kresami, a także historycy. I to jest dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że do zakończenia filmu brakuje nam jeszcze kilku dużych, zbiorowych, symbolicznych i ważnych dla wymowy scen. Z powodów finansowych nie udało się nam ich zrealizować w tamtym roku – dodaje.

Reżyser więc apeluje:

Temat naszego filmu odstrasza. Spółki, firmy, banki, które zazwyczaj wspierają budżety polskich filmów, na hasła: „ludobójstwo”, „rzeź”, „banderowcy”, „Ukraina” od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy i dlatego pieniędzy szukamy wszędzie. No, może poza Rosją, z oczywistych powodów politycznych. Brakuje nam 2,5 mln zł. Każda złotówka jest cenna, a ja proszę o wsparcie.

Michalina Łabacz (jako Zosia) z reżyserem Wojtkiem Smarzowskim na planie Wołynia, fot. Krzysztof Wiktor

W odpowiedzi na ten apel Chełmski Dom Kultury organizuje wydarzenie, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz dokończenia Wołynia.

Wszyscy, którzy zechcą przyjść na spotkanie, będą mogli zobaczyć dwa filmy W. Smarzowskiego – Wesele i Różę. Dodatkowo przeprowadzimy licytację przedmiotów związanych z twórczością reżysera oraz zaprezentujemy materiały promujące film Wołyń. Warto kupić wejściówkę na to wyjątkowe spotkanie, która będzie stanowić cegiełkę wsparcia realizacji Wołynia. To tylko 25 zł, a cel jest fantastyczny i niezwykle ważny – wyjaśnia M. Paździor-Król.

Wydarzenie odbędzie się 30 kwietnia 2016 roku w sali widowiskowej ChDK przy pl. Tysiąclecia 1 w Chełmie. Początek o godz. 15. Do Chełma przyjadą z tej okazji także Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Arkadiusz Jakubik. Poza projekcją filmów W. Smarzowskiego i licytacją, będzie można porozmawiać z aktorami oraz reżyserem. Spotkanie uświetni również recital Lecha Dyblika. Wydarzenie patronatem medialnym objął lubelski „Gość Niedzielny”. Szczegółowe informacje na stronie Chełmskiego Domu Kultury.

Impreza rozpoczyna się o godz: 15:00:

- projekcja filmu Wesele (1 godz. 41 min.)

- rozmowy z zaproszonymi gośćmi,

- licytacja przedmiotów związanych z twórczością reżysera,

- projekcja filmu Róża (1 godz. 38 min.),

- rozmowy z zaproszonymi gośćmi,

- mini recital Lecha Dyblika,

- zmontowane materiały z filmu Wołyń i rozmowy o filmie

Licytację przedmiotów związanych z twórczością reżysera przeprowadzi Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej "Łączy Nas Bug", na którą przygotowano do zlicytowania 6 zdjęć wykonanych przez Krzysztofa Wiktora, który od ukończenia studiów fotograficznych w London College of Communication w 2007 roku realizuje projekty fotograficzne w zakresie profesjonalnej fotografii filmowej oraz scenicznej. Wśród wielu zrealizowanych projektów są sesje z planów filmów Wołyń, Drogówka, Dom Zły, fotosy do seriali Wataha, Czas honoru, Ratownicy oraz innych produkcji filmowych i TV.

Dodatkowo Eryk Lubos przekazał egzemplarz scenariusza filmu Drogówka z autografami twórców, natomiast Robert Więckiewicz – książkę Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem” z autografami.

Brawo Chełmski Dom Kultury i mieszkańcy Chełma. Brawa także dla wszystkich tych, którzy na to wydarzenie się wybierają. Przypomnijmy także, że od 3 marca Fundacja na rzecz filmu Wołyń prowadzi zbiórkę pieniędzy, które umożliwią realizację brakujących scen do filmu. Numer konta bankowego, na które można dokonywać wpłat, znajduje się na oficjalnej stronie Fundacji na rzecz filmu Wołyń: filmwolyn.org.

Wszystkich kibicujących tej produkcji ucieszy z pewnością pierwszy jej teaserowy zwiastun:

Źrodło: Chełmski Dom Kultury

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Redox

Odebrać finansowanie "Smoleńskowi" i przekazać na "Wołyń"…

Szkoda, że na tak ważny film od czołowego obecnie polskiego reżysera, nie znajdują się same pieniądze.

miodzik Redox

@Redox Z tego co wiem, to z puli PISF Wołyń już dostał tyle ile przepisy im pozwalają, czyli maksymalne dofinansowanie. To zwyczajowi sponsorzy jakimi jest po prostu biznes i banki zawiedli. Temat jest niepoprawny politycznie, więc trzęsidupki (w skrócie dupki) po prostu wolą odmówić i mieć święty spokój. Ale mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom jak ta w Chełmie w końcu uda się film skończyć.

Redox miodzik

@miodzik Też mam taką nadzieję i liczę, że nie będzie opóźnień i premiera październikowa nie zostanie przesunięta.

Movieman Redox

@Redox czasami człowiek żałuje, że nie jest szejkiem i nie może rzucić odpowiedniej kaski na szczytny cel. A takim niewątpliwe jest powstanie tego filmu.

Proszę czekać…