Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Agnieszka Krukówna – wielki powrót w filmie Letnie przesilenie 0

Janka, Sonia z Fuksa, Maryśka Jurewicz z Bożej podszewki – widzowie pokochali ją za te role! Agnieszka Krukówna notuje wielki powrót w filmie Letnie przesilenie.

Agnieszka Krukówna w filmie Letnie przesilenie, fot. Robert Pałka

Serca widowni podbiła już jako nastolatka, tytułową rolą w serialowej Jance, by później stać się prawdziwą gwiazdą. Pracowała z największymi: Wajdą, Jandą, Spielbergiem. Wielki rozgłos przyniosła jej rola Maryśki Jurewicz w ukochanym przez widzów serialu Boża podszewka w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Kolejną kreacją zaś – Farbą – udowodniła wielki talent i wszechstronność.

Teraz Agnieszka Krukówna powraca na ekrany w filmie Letnie przesilenie, w którym wciela się w matkę głównego bohatera. W nowym obrazie twórców Wszystko, co kocham i Czas honoru aktorce partneruje m.in. Bartłomiej Topa. Film pojawi się w kinach 22 kwietnia.

Przed kamerą zadebiutowała już w 1984 roku, w wieku zaledwie 12 lat. Popularność zdobyła za sprawą ról w kultowych serialach Urwisy z Doliny Młynów i Janka. Niemal błyskawicznie została uznana za jedną z najzdolniejszych aktorek swojego pokolenia. To znajomi namówili ją, aby spróbowała swych sił na studiach aktorskich. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę – egzaminy wstępne do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie zdała już za pierwszym razem. Jeszcze w czasie studiów zagrała w takich filmach jak: Lista Schindlera Stevena Spielberga, Dama kameliowa Jerzego Antczaka i Kolejność uczuć Radosława Piwowarskiego. A był to jedynie przedsmak kariery.

Agnieszka Krukówna w filmie Farba

W roku 1996 Agnieszka Krukówna dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego. Od tego czasu mogła realizować się na scenie i przed kamerą. Wielki rozgłos przyniosła jej rola Maryśki Jurewicz w ukochanym przez widzów serialu Boża podszewka w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Kolejną kreacją zaś – Farbą – udowodniła wielki talent i wszechstronność. Zagrała osobę skrajnie odmienną od czterdziestoletniej Maryśki, bez trudu wcielając się w kiczowatą postać dziewczyny rodem z „Popcornu”. Za tą niezwykłą kreację w 1999 roku została uhonorowana Orłem – Polską Nagrodą Filmową w kategorii najlepszej roli kobiecej. Zaledwie rok później nominowano ją do tej samej nagrody, za rolę w filmie Fuks. Obecnie można ją oglądać na deskach Teatru Syrena w spektaklu Czarodziejska góra, w którym gra u boku Daniela Olbrychskiego. Rola matki Romka w Letnim przesileniu to jej wielki powrót na duży ekran.

Letnie przesilenie to wyreżyserowany przez Michała Rogalskiego, najnowszy obraz producentów Wszystko, co kocham – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku. Film był wielokrotnie nagradzany  na festiwalach w Polsce i zagranicą, gdzie spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków. Na festiwalu Camerimage 2015 został uznany Najlepszym Polskim Filmem, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni uhonorowano go Nagrodą za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk i Nagrodą za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego. Film otrzymał też statuetkę Złotych Kociaków – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Jury 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu doceniło film za scenariusz przyznając mu nagrodę w tej kategorii.

Agnieszka Krukówna w filmie Letnie przesilenie, fot. Robert Pałka

W obsadzie, obok dawno niewidzianej w kinie Agnieszki Krukówny, Bartłomiej Topa oraz Krzysztof Czeczot. Wspierają ich wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Filip Piotrowicz, Urszula Bogucka i Maria Semotiuk. Muzykę skomponował Alexander Hacke – wybitny muzyk, który ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do najgłośniejszego filmu Fatiha Akina Głową w mur.

Główni bohaterowie Letniego przesilenia, Romek i Guido, mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii, stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych, nadających jazz i ukradkiem podkochuje się w pięknej France. Tymczasem Romek pomaga matce, pracując jako pomocnik maszynisty. Podobnie, jak Guido, interesuje się Franką. Pewnego dnia, chcąc zaimponować dziewczynie, kradnie walizkę z płytami i patefonem. Wydarzenie do sprawi, że drogi Romka i Guido przetną się, zmuszając chłopców do podjęcia decyzji, która na zawsze odmieni ich życie.

Film w kinach pojawi się 22 kwietnia 2016 roku. Poniżej prezentujemy zwiastun:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…