Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Niepłacenie składki audiowizualnej spowoduje interwencję skarbówki 6

Opłata audiowizualna za posiadanie telewizora i radia, którą chce wprowadzić rząd PiS, będzie pobierana przez dostawców energii elektrycznej razem z rachunkami. Nie będzie jednak dodawana do kwoty za energię, tylko stanowić będzie osobną należność.

Niepłacenie składki audiowizualnej nie spowoduje odcięcia prądu, tylko interwencję skarbówki – uspokoił w poniedziałek w radiowej Trójce Krzysztof Czabański, wiceminister kultury koordynujący reformę mediów publicznych. – Wszelkie opowieści, że jeśli ktoś nie zapłaci całej sumy, to mu wyłączą prąd, można między bajki schować. Proszę nie tworzyć takich demonicznych obrazów – podkreślił Czabański. – To urzędy skarbowe będą egzekwować opłatę od osób, które nie będą chciały uiścić jej przy pierwszej propozycji – poinformował.

Technicznie ma to wyglądać w ten sposób, że opłata audiowizualna będzie dopisywana do faktur przez sprzedawców prądu. Jeśli pieniądze nie wpłyną na konto to będą o tym informowane urzędy skarbowe.

(Sprzedawcy prądu – red.) Nie będą weryfikować, czy ktoś ma zwolnienie od składki czy nie, bo tym się będzie zajmować urząd skarbowy, ani przeprowadzać żadnych innych czynności – opisał minister w radio.

Opłata audiowizualna, która ma zastąpić obecny abonament RTV, jest częścią projektu tzw. "dużej" ustawy medialnej, która ma dotyczyć TVP, Polskiego Radia i PAP, i ma wynosić między 12 a 15 zł. Dzięki tejże ustawie media publiczne mają się przekształcić ze spółek skarbu państwa w nowe media narodowe, będące państwowymi osobami prawnymi (de facto składają się na nią trzy ustawy, które zostaną złożone w Sejmie pod koniec kwietnia lub na początku maja). Z punktu widzenia finansów mediów publicznych (a w przyszłości narodowych) w zmianach chodzi przede wszystkim o to, by zapewnić powszechność ich finansowania. W tej chwili bowiem abonament radiowo-telewizyjny płaci tylko 7,5 proc. obywateli i są to głównie ludzie starsi i biedniejsi.

Planowana opłata ma być niższa od abonamentu i obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Kontrowersje związane z nową opłatą wzbudzają sporo komentarzy w internecie, a najlepiej oddają to tzw. memy. Oto jeden z nich:

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 39

Avatar square 200x200
Redox 2016-04-20

Łolaboga, ile komentarzy jak na fdb. Andrzej Hadacz, też tu jesteś?

Kasia Redox 2016-04-20

@Redox Miodzik może być z siebie dumny – rozruszał masy.

Grzegorz Derebecki Redox 2016-04-21

@Redox Wiadomość trafiła na fanpage Wojciecha Cejrowskiego – https://www.facebook.com/Wojciech.Cejrowski

Vaari 2016-04-23

Ja mam pytanie kiedy TVP S.A zamierza zwrócić wraz z odsetkami nielegalnie pobrane abonamenty za okres 1993-2016, kiedy to jako spółka prawa handlowego miała obowiązek podpisywania umów z abonentami? Ten obowiązek ma jeszcze dzisiaj.

Brodzislaw 2016-04-22

Kolejny krok w kierunku umacniania socjalizmu na terytorium okupowanym przez reżim III RP.

Jolka1961 2016-04-21

A co z tymi ludźmi, co mieszkają na stałe w Niemczech i tam płacą amonament radiowo-telewizyjny i mają też mieszkanie w Polsce i tutaj też stały meldunek i przyjeżdżają tylko na urlop. Też będą musieli płacić ten abonament?

izabela2103 Jolka1961 2016-04-23

@Jolka1961 O tym samym pomyslalam. Ja do Polski jade 1-2 razy w roku. Nawet wtedy nie korzystam z mieszkania, bo nocuje w hotelu. Nie korzystam z zadnych kablowek itp. A za prad place tylko jakies przesylowe. I ja mam jeszcze placic za cos, z czego w ogole nie korzystam? To skandal!

Jolka1961 izabela2103 2016-04-23

@izabela2103 No właśnie ze mną jest podobnie. U mnie chodzi zamrażarka bo nieraz dzieciaki wpadają do domu to zostawiam tam dla nich zapasy. Też mieszkają na stałe poza granicami Polski. Ciekawe jak to będzie rozwiązane. Może trzeba będzie znowu się starać o zwolnienie z tej opłaty.

Egz 2016-04-20

Jak zwykle bede musiał sponsorować seriale typu "p" jak pierdoła czy "hucpa" czy programy "wieśniak szuka chamicy" czy też "banany skaczą na ściany" … Gdzie te czasy, gdzie była "wielka gra", teleranek, pegaz czy seriale Alternatywy 4 lub Cobra :(

Proszę czekać…