Dlaczego Przedwieczny nie jest Chińczykiem 1

Dwa tygodnie temu Marvel pokazał nam pierwszy zwiastun długo oczekiwanego Doctora Strange'a. Mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć The Ancient One, czyli Przedwiecznego, którego zagrała Tilda Swinton. Materiał filmowy, zestawiony ze zdjęciami Scarlett Johansson w Ghost in the Shell, spowodował kontrowersje odnośnie "wybielania" bohaterów w Hollywood. Obie bohaterki są grane przez białe kobiety, co jest niezgodne z materiałami wyjściowymi, na podstawie których powstały produkcje.

Scenarzysta C. Robert Cargill i reżyserzy Scott Derrickson i Jon Spaihts pojawili się na Youtubie Dobule Toasted, gdzie podzielili się swoimi myślami odnośnie obsady filmu. Scenarzysta porównał casting do nierozwiązywalnego testu ze Star Treka znanego jako the Kobayashi Maru. Każdy wyniki może zostać odrzucony przez fanów. Dodał, że podjęli takie decyzje castingowe, aby uniknąć nieporozumień na bardzo ważnym chińskim rynku.

Przedwieczny jest marvelowskim Kobayashi Maru. Nie ma innego bohatera, który stanowiłby równie dużą minę kulturową. Czytałem kilka wypowiedzi na temat temat i to jest naprawdę frustrujące. Każdą pojedyncza decyzja dotycząca Przedwiecznego jest złą decyzją. Wszystko zamyka się tylko w sposobie, w jaki chce się przegrać. Przedwieczny był rasistowskim stereotypem. Do tego pochodził z miejsca, które ma trudną sytuację polityczną. Wywodzi się z Tybetu. Jeśli poruszy się ten fakt w filmie, ryzykuje się, że miliard widzów nie będzie go mogło zobaczyć. Rząd chiński może podjąć decyzję, że nie pokaże filmów, ponieważ staje się on zbyt polityczny. Z drugiej strony, gdybyśmy się zdecydowali pozostawić bohatera Tybetańczykiem… i obsadzi chińską aktorką jako Tybetańskiego bohatera…

Doctor Strange opowiada historię Stephena Strange’a (Benedict Cumberbatch), uznanego neurochirurga, który, po tragicznym wypadku samochodowym, odkrywa świat magii i alternatywnych wymiarów. W obsadzi pojawią się również Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Michael Stuhlbarg, Amy Landecker, Scott Adkins i Mads Mikkelsen.

Premiera jest zaplanowana na października 2016 roku.

Źrodło: movieweb.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Avatar square 200x200
Marcin Darski 2016-04-25

Skoro Bond ma być czarny, to dlaczego Przedwieczny nie może być biały? Ta wszechtolerancja działa w dwie strony.

Redox Tuiq 2016-04-26

@Tuiq No i Scarlett Johanson może być Azjatką http://fdb.pl/wiadomosci/25034-scarlett-johansson-na-zdjeciu-z-ghost-in-the-shell
W Hollywood wszystko jest możliwe.

Proszę czekać…