Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

18. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy 1

Przegląd Filmowy Kino na Granicy, który odbędzie się w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2016 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie będzie już 18. jego edycją. Podczas festiwalu pokazanych zostanie w sumie ponad 100 filmów. Projekcjom towarzyszyć będą koncerty, wystawy i spektakle z udziałem znanych gości.

Tegoroczne Kino na Granicy otworzy przedpremierowy pokaz filmu Kosmos w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Podczas 18. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w ciągu sześciu dni będzie można obejrzeć ponad 100 filmów polskich, czeskich, słowackich i węgierskich – należących do klasyki, jak i atrakcyjnych premier.

Przedpremierowy pokaz Kosmosu według Witolda Gombrowicza będzie jednym z najważniejszych wydarzeń 18. edycji Kina na Granicy – komentuje Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Przeglądu.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wiele innych polskich filmów czekających dopiero na premierę kinową: Ojciec Artura Urbańskiego, Baby Bump Kuby Czekaja, Walser Zbigniewa Libery, Klezmer Piotra Chrzana oraz Nowy Świat w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego.

Zatrzymajmy się na chwilę przy Ojcu w reżyserii Artura Urbańskiego. Po projekcji będzie możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z główną aktorką filmu – Karoliną Porcari. Film wejdzie do kin 10 czerwca.

Ojciec to nowy obraz Artura Urbańskiego – twórcy wielokrotnie nagradzanej Bellissimy (w tym dwukrotne wyróżnienie za reżyserię na międzynarodowym festiwalu w Wenecji i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Film został wyróżniony na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa oraz na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film". Wystąpili w nim m.in.: Zygmunt Malanowicz, Dawid Ogrodnik, Michalina Olszańska, Renate Jett i Piotr Najsztub. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Junior, znany ze współpracy z Wojtkiem Smarzowskim przy Domu złym, Róży i Drogówce. Obraz został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – największą państwową wytwórnię filmową w Polsce w koprodukcji z Lightcraft i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konstanty (Artur Urbański) jest w związku z dwukrotnie od siebie młodszą, piękną Milą (Karolina Porcari). Ich codzienność to obiady w renomowanych restauracjach, spotkania towarzyskie i luksusowe mieszkanie w samym centrum wielkiego miasta. Para oczekuje narodzin swojego pierwszego dziecka. Na dzień przed terminem porodu Konstanty otrzymuje wiadomość o śmierci ojca. Mężczyzna staje przed dylematem, czy jechać na pogrzeb, czy asystować przy narodzinach. Na drodze Konstantego staje lokalny gangster Dawid Ogrodnik, który wraz ze swoją siostrą (Michalina Olszańska) składają mu niepokojącą propozycję.

Dawid Ogrodnik i Artur Urbański w filmie Ojciec

Wejście w "dorosłość" Kino na Granicy świętować będzie specjalnym cyklem Osiemnastka na osiemnastkę, gdzie wyświetlone zostaną filmy poświęcone dojrzewaniu oraz nocnym seansem filmów erotycznych. W programie także retrospektywy artystów trzech kinematografii: polskiej (Agata Kulesza, Grzegorz Królikiewicz), czeskiej (Anna Geislerová, Ladislav Helge) i słowackiej (Magda Vášáryová, Dušan Trančík) oraz przegląd najważniejszych dzieł Szkoły Filmowej w Łodzi.

Katalog festiwalowy z opisem wszystkich filmów można pobrać w zakładce przegląd – katalogi/programy.

Wybrane projekcie poprzedzone zostaną spotkaniami z twórcami. Swój udział potwierdzili m.in.: Kuba Czekaj, Marek Koterski, Kinga Dębska, Dušan Trančík, Grzegorz Królikiewicz, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Łazarkiewicz czy Mariusz Grzegorzek. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można spotkać także bohaterki retrospektyw aktorskich: Agatę Kuleszę, Magdę Vášáryovą i Annę Geislerovą, a także Mariana Dziędziela czy Martę Nieradkiewicz.

Gwiazdą muzyczną osiemnastki Kina na Granicy będzie Mary Komasa. Polską scenę muzyczną reprezentować będzie także zespół zimowa, a oprócz nich zagrają kapele z Czech (Holden Caufield, Čankišou) i Słowacji (Gallgrapp). Koncerty odbędą się w nowym klubie festiwalowym na terenie Browaru Zamkowego.

Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie literackie z Jerzym Kronholdem autorem książki "Skok w dal" oraz "Aktorki. Portrety" Łukasza Maciejewskiego, dyrektora programowego KnG z udziałem Jolanty Fraszyńskiej oraz Małgorzaty Zajączkowskiej. Kolejną atrakcją będzie monodram "Nie lubię pana, Panie Fellini" w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego.

Szczególny charakter tegorocznego „dorosłego” Kina na Granicy wzięli pod uwagę autorzy wystawy Kinemato(graf). Na wernisażu podzielą się swoim spojrzeniem i graficzną interpretacją przełomowych wydarzeń związanych z motywem dojrzewania oraz dorosłości w dorobku kinematografii zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Równolegle do filmowej majówki w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" odbędą się zajęcia dla dzieci, podczas których będą mogły przyjemnie i twórczo spędzić swój czas. Oferta skierowana jest dla najmłodszych widzów Kina na Granicy, których rodzice będą mogli w tym czasie udać się na wybraną projekcję.

Tegoroczne 18. Kino na Granicy odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 3 maja. Więcej informacji na www.kinonagranicy.pl

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…