Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Subiektywnie: Najlepsze filmy o piłce nożnej 3

Piłka nożna – nieprzewidywalny sport, który elektryzuje i pasjonuje, łączy i dzieli miliony. Ludzie go kochają za walkę, niespodzianki, wielkie widowiska i gwiazdy. Takie sytuacje jak mistrzostwo Anglii dla małego klubu z Leicester czy Mistrzostwo Europy dla Grecji tylko potęgują te uczucia. Wczoraj mieliśmy kolejny przykład tego jak nieprzewidywalny jest futbol.

Faworyzowany Bayern Monachium musial uznać wyższość Atletico Madryt. Dzisiaj drugi połfinał Ligi Mistrzów, w którym zmierzy się ekipa Realu Madryt i Manchesteru City. Emocji z pewnością będzie równie wiele jak w dniu wczorajszym. Przed nami natomiast za kilka tygodni Mistrzostwa Europy we Francji, gdzie zagra nasza reprezentacja. Z tej okazji postanowiłem zrobić swoje zestawienie ulubionych filmów z piłką nożną w tle. Zaczynamy!

Gol!

Amerykanie kochają filmy, które we wszelaki sposób poruszają temat amerykańskiego snu. W zasadzie kochają je wszyscy. Jednym z idealnych przykładów takowej produkcji, która dodatkowo osadzona jest w świecie piłki nożnej, jest film Gol!. Film, który wręcz nawołuje do walki o swoje marzenia, o pielęgnowanie swojej pasji i dążenia do postawionych sobie celów. Świetnie zmontowane mecze piłki nożnej, a także wielkie futbolowe gwiazdy. Pozycja obowiązkowa dla fanów sportu i piłki nożnej.

Mecz ostatniej szansy

Ten film to idealne potwierdzenie tego, że ze sportu można się również śmiać. Połączenie dramatu więziennego z komedią i sportem? A dlaczego by nie! W roli głównej Vinnie Jones, który przed laty grał w piłkę zawodowo w takich klubach jak Chelsea FC czy Wimbledon. Teraz przychodzi mu wytrenować bandę oprychów i rzezimieszków na mecz z drużyną strażników więziennych. Oczywiście wyniknie z tego powodu wiele zabawnych sytuacji. MVP tego meczu? Zdecydowanie Jason Statham i jego bramkarskie umiejętności. Dla tego gościa warto obejrzeć ten film.

Piłkarski poker

Piłka nożna dla Polaków to rzecz absolutnie wyjątkowa i sport numer jeden. I chociaż od dawna nie odnosimy wielkich sukcesów na arenie czy to reprezentacyjnej, czy klubowej to futbol nadal budzi wielkie emocje i umiłowanie kibiców. Przez lata polska piłka zmagała się jednak z korupcją, a kuluary takich wydarzeń są znakomicie zaprezentowane w filmie Piłkarski poker. Kupie, sprzedam, wygram, przegram – interesy i interesiki właścicieli klubowych od zawsze były ważną częścią piłki nożnej. Klasyk nie tylko gatunku, ale i polskiego kina z niezapomnianą rolą Janusza Gajosa.

Hooligans

Kolejny film, który skupia się na tej ciemnej stronie futbolowego półświatka. Mowa tutaj o kibolach i zadymach pomiędzy fanatykami dwóch zespołów. I chociaż w tym filmie niejednokrotnie uświadczymy walki piłkarskich bojówek, to możecie być pewnie że dostaniecie tutaj coś jeszcze. Przyjaźń, oddanie, honor – takimi wartościami kierują się w większości bohaterowie tego obrazu. I chociaż ciężko w to uwierzyć to kibol też jest człowiekiem. Jeśli nie wierzycie to musicie sprawdzić ten film!

Ucieczka do zwycięstwa

No i na koniec absolutny majstersztyk. Film, który łączy pokolenia. Film, który w znamienity sposób łączy sport i kino. Tak oto hollywoodzkie gwiazdy takie jak Sylvester Stallone czy Michael Caine stają przed kamerą u boku największych piłkarskich legend. Pele, Bobby Moore, Osvaldo Ardiles, Paul van Himst czy nasz Kazimierz Deyna. Prawdziwa gratka dla piłkarskiego kibica, która jest okraszona niesamowicie zmontowanym i nagranym meczem, w którym jeńcy wojenni toczą zacięty bój o zwycięstwo z drużyną niemieckich oficerów. Klasyk przed wielkie K!

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Avatar square 200x200
Tomasz Rutkowski 2016-05-04

Shaolin soccer to było coś wspaniałego :-D

Gracjan Mikitin Lamper 2016-05-04

@Lamper wiem, że sporo ludzi go ceni, ale dla mnie osobiście oglądanie tego tworu było niezłą katorgą :D

bizarre 2016-05-07

Numer 1 to oczywiście "Ucieczka do zwycięstwa". W tym kontekście warto też wspomnieć o może nie wybitnym, ale w dalszym ciągu całkiem przyjemnym "Podkręć jak Beckham"

Proszę czekać…