Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Chocolat - Gwiazda Nietykalnych powraca, aby rozbawić do łez! 1

„Chocolat” był pierwszym ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Prawdziwy sukces odniósł u boku innej gwiazdy cyrku – klauna o pseudonimie „Footit”. Skecze, które wspólnie wymyślili, odtwarzane są do dziś. Omar Sy powraca w wielkiej roli.

Omar Sy w roli klauna Chocolata, fot. Julian Torres

Z całą pewnością pamiętacie Nietykalnych ze świetnymi kreacjami François Cluzeta i Omara Sy'a. Ten drugi właśnie powraca na duży ekran w roli klauna Chocolata. Jest to prawdziwa historia niezwykłego człowieka – pierwszego czarnoskórego klauna, który święcił triumfy we Francji na przełomie XIX i XX wieku. Fascynująca opowieść o przyjaźni, kulisach show-biznesu i przełamywaniu stereotypów.

„Chocolat” był pierwszym ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Urodził się w 1860 roku na Kubie jaka Rafaël Padilla. Gdy miał 10 lat, został sprzedany jako pomoc domowa portugalskiemu kupcowi. W wieku 16 lat uciekł do Bilbao, gdzie zaczął przygodę z cyrkiem. Jego oryginalna osobowość została dostrzeżona i doceniona przez brytyjskiego klauna Tony’ego Grice’a, który nadał mu pseudonim „Chocolat”. Prawdziwy sukces odniósł u boku innej gwiazdy cyrku – klauna o pseudonimie „Footit” (w tej roli James Thiérrée). Skecze, które wspólnie wymyślili, odtwarzane są do dziś.

James Thiérrée (Footit) i Omar Sy (Chocolat) w filmie Chocolat, fot. Julian Torres

Osobliwy duet sceniczny fascynował wielu artystów i intelektualistów, a „Chocolat” stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych osobowości Montmartre’u. Inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy’ego, malarza Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach; pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumière. Zmarł samotnie w 1917 roku, zrujnowany przez hazard i alkohol.

Reżyserem Chocolat jest Roschdy Zem jako aktor znany m.in. z Ceny sławy czy 36. W obsadzie poza Omarem Sy i Jamesem Thiérrée zobaczymy Noémie Lvovsky, Frédérica Pierrota i Helenę Soubeyrand.

Omar Sy jako Chocolat, fot. Julian Torres

Film wejdzie do polskich kin 1 lipca 2016 roku. Ale Chocolat będzie można obejrzeć przed lipcową premierą już w najbliższy weekend. Film zostanie pokazany w ramach 7. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, który jest organizowany w Kinie Muranów w Warszawie. Projekcja Chocolat zaplanowana jest na 8 maja o godzinie 20:30. Przegląd potrwa w Warszawie do 11 maja, a następnie zawita do kolejnych miast: Poznania, Łodzi, Katowic, Wrocławia, Zamościa, Lublina, Białegostoku, Radomia, Szczecina i Krakowa.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…