Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Przyjaźń czy kochanie?, czyli 'nowa Jane Austen' 1

Przyjaźń czy kochanie? to pełna intryg historia miłosna rozgrywająca się na salonach osiemnastowiecznej Anglii. Film jest adaptacją powieści Jane Austen pt. "Lady Susan", a główne role zagrały Kate Beckinsale i Chloë Sevigny. Mamy premierowy polski zwiastun.

Chloë Sevigny oraz Kate Beckinsale w filmie Przyjaźń czy kochanie?

Jane Austen to rzadki przypadek autorki, która zdobyła uznanie wielkiej części znawców literatury i krytyki, a przy tym cieszy się wciąż oszałamiającą popularnością, umacnianą przez lata także dzięki udanym adaptacjom filmowym. Każda z jej słynnych powieści została wielokrotnie przeniesiona na duży i mały ekran, począwszy od telewizyjnej adaptacji Dumy i uprzedzenia z 1938 roku.

Jednak wczesny utwór Austen "Lady Susan" dopiero teraz doczekał się ekranizacji. Powstał prawdopodobnie w latach 90. XVIII wieku, lecz został opublikowany dopiero w 1871 roku. Po tę powieść epistolarną sięgnął ceniony reżyser kina niezależnego, a także scenarzysta, Whit Stillman (Barcelona, Rytmy nocy). Filmowi nadał tytuł Przyjaźń czy kochanie?.

To wielka radość dodać "nową Austen" do serii zwykle udanych i pamiętnych filmowych adaptacji jej niepowtarzalnej prozy – mówił.

W rolach głównych wystąpiły Kate Beckinsale (seria Underworld) i Chloë Sevigny (Broken Flowers). Obie pojawiły się już razem na ekranie w innym filmie tego samego reżysera – Rytmy nocy (1998). Partnerują im m.in. Stephen Fry (seria Hobbit), Xavier Samuel (Saga "Zmierzch": Zaćmienie), Emma Greenwell (seria Czysta krew) oraz Morfydd Clark (Upadające).

Chloë Sevigny oraz Kate Beckinsale w filmie Przyjaźń czy kochanie?

Przyjaźń czy kochanie? to pełna intryg historia miłosna rozgrywająca się na salonach osiemnastowiecznej Anglii. Piękna wdowa Lady Susan Vernon (Beckinsale) przyjeżdża do rezydencji swoich teściów, aby przeczekać plotkarską burzę, której jest bohaterką. Mając opanowaną do perfekcji sztukę uwodzenia, planuje znaleźć odpowiednią partię nie tylko dla swojej pięknej córki, ale i dla siebie. O pomoc zwraca się do swej przyjaciółki Alice (Sevigny). Tymczasem jednak dwóch niezwykle przystojnych i przebiegłych zalotników pokrzyżuje jej plany.

Premiera filmu w polskich kinach 24 czerwca 2016 roku, a poniżej prezentujemy oficjalny polski zwiastun:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…