Blokady terytorialne VOD zostaną utrzymane

Dla fanów VOD nie mamy zbyt dobrych informacji. Komisja Europejska, która od dobrych kilku miesięcy pracuje nad przepisami dotyczących transgranicznego dostępu do usług internetowych, nie zamierza rezygnować z blokad terytorialnych.

Komisja Europejska pracuje nad tym projektem od ubiegłego roku. Pierwotny plan był taki, że każdy kto wcześniej wykupi sobie dostęp do korzystania z wybranych treści w internecie, będzie mógł z nich korzystać niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywa. Oczywiście miało to dotyczyć państw należących do wspólnoty Unii Europejskiej.

Teraz jak się okazuje, te przepisy nie będą dotyczyły usług audiowizualnych, takich jak między innymi VOD. Tym samym osoba posiadająca abonament – w dajmy na to – polskim Netfliksie, nie będzie mogła korzystać zagranicą z biblioteki oferowanej przez amerykańską platformę. Korzystać będzie można jedynie z treści udostępnionych na terenie danego kraju. Takie informacje zostały podane przez niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Tym samym będzie to swoisty krok wstecz. Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw jednolitego rynku cyfrowego chciał, aby zniesione zostały całkowicie blokady terytorialne dla członków Unii Europejskiej. Na razie niestety do tego nie dojdzie.

Źrodło: wirtualnemedia.pl


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)