Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Czarny Koń straszy w Katowicach - Ars Independent Festival 2

Tegoroczna edycja Ars Independent, katowickiego festiwalu filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu, zaskoczy nas multimedialną sekcją poświęconą współczesnej grozie. Od 27 września do 2 października zobaczymy, zagramy i posłuchamy czego lęka się dzisiaj świat.

Czarny Koń, fot. Natalia Kaniak, Paweł Świerczek

Współczesny horror nie musi kojarzyć się z kinowymi szkieletami w szafie. Zagramy w Katowicach w gry, które zapytają o granicę ludzkiego strachu, a także zobaczymy sety animacji i teledysków przybliżające nowe ujęcia grozy, na miarę strachów XXI wieku. Zobaczymy m.in. animowaną „Symfonię 42”, czyli 47 obserwacji na temat irracjonalnych powiązań człowieka z naturą, prezentowaną m.in. w konkursach festiwali Berlinale i Sundance.

Twórcy teledysków nierzadko wykorzystują horrorowy sztafaż nie po to by straszyć, a raczej by budzić niepokój. Jeśli w wideoklipie spotykamy monstra, są one symbolami wykluczenia, nie zła.

komentuje Paweł Świerczek, kurator wideoklipu i muzyki na Ars Independent.

Kadr z Symfonii 42

Animacje spod znaku grozy to często wyświechtane gore czy burtoneska. Szukamy tego co odrzuca tradycyjne estetyki znane nam z kina i zaskakuje plastycznością animowanego języka.

uzupełnia Natalia Kaniak, kuratorka animacji.

Horrorom odmawia się poważnego traktowania, podobnie zresztą jak grom, co zbliża ten gatunek do medium. Grywalna groza to nie tylko ginący głupio nastolatkowie z rąk psychopatycznego mordercy, ale pole najbardziej ekscytujących eksperymentów w interaktywnej rozrywce.

dodaje na koniec kurator gier wideo, Jacek Wandzel.

Ars Independent to przede wszystkim cztery międzynarodowe konkursy. Czarny Koń Filmu skierowany jest do reżyserów pełnometrażowych, fabularnych debiutów i filmów drugich. Autorzy pierwszej, drugiej lub szkolnej animacji krótkometrażowej zaprezentują się w konkursie Czarny Koń Animacji. Czarny Koń Gier Wideo oraz Czarny Koń Wideklipu dedykowane są nowym grom i teledyskom. Do wszystkich konkursów zgłaszać można utwory wydane po 1 stycznia 2015 roku.

Kadr z Symfonii 42

Twórcy we wszystkich kategoriach powalczą o tytuł i statuetkę Czarnego Konia oraz nagrodę w wysokości 500 euro. Szczegóły, regulaminy i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie festiwalu: arsindependent.pl. Nabór filmów, animacji, gier wideo i wideoklipów do festiwalowych konkursów trwa jeszcze do 31 maja.

Warto przypomnieć, że podczas tegorocznego Ars Independent laureatów wyłoni festiwalowa publiczność, a nie jak dotychczas eksperckie jury. Nominowane tytuły poznamy 22 sierpnia.

Ars Independent Festival 2016 odbędzie się w Katowicach od 27 września do 2 października. Organizatorami wydarzenia są Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Miasto Katowice.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…