Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Filmowe Uniwersum Marvela zarobiło miliardy dolarów 4

Drugi weekend w amerykańskich kinach był niezwykle udany dla Walta Disneya. Dwie pierwsze lokaty w zestawieniu amerykańskiego box office’u ponownie zajęły produkcje stworzone przez to studio.

Liderem był oczywiście film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, który zmiótł konkurencję z powierzchni Ziemi. Obraz zarobił ponad 70 milionów dolarów i bardzo mocno przyczynił się do ważnego kasowego dokonania filmowego uniwersum Marvela. Chodzi o łączną kwotę jaką zgromadziły do tej pory wszystkie filmy z superbohaterami Marvela.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów to trzynasty film, który należy do tego świata. Dzięki jego finansowym dokonaniom całe uniwersum Marvela ma już na swoim koncie 10 miliardów dolarów. Taki wynik sprawia, że jest to najbardziej dochodowa franczyza w historii. W samych Stanach Zjednoczonych marvelowskie filmy zarobiły 3,8 mld dolarów.

Przez wiele lat najbardziej dochodową serią była ta z Harrym Potterem w roli głównej. Na amerykańskiej ziemi filmy o czarodzieju zgarnęły 2,39 mld dolarów, a łączne wpływy ze świata to 7,7 mld. Warto przypomnieć, że w tym roku magiczne uniwersum ponownie zawita na duży ekran. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć będzie początkiem nowej trylogii, jednak wątpliwe jest, aby mogła ona powalczyć z filmami MCU.

Na ten moment jedyną franczyzą, która wydaje się mieć jakiekolwiek szanse w tej rywalizacji są Gwiezdne wojny. Pokazało to Przebudzenie mocy, które zarobiło krocie. Seria Star Wars do tej pory zgarnęła 3,1 mld dolarów na własnym podwórku oraz 6,7 mld dolarów na całym świecie. Przed nami premiery kolejnych epizodów oraz spin-offów. Walt Disney z pewnością się o to nie martwi. Obie te marki należą do tego studia.

Źrodło: MovieWeb

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Bluejohn_26 2016-05-16

Gdyby ktoś mnie zapytał o najbardziej dochodowy cykl to w ciemno stawiałbym na cykl o 007 (w końcu liczy ponad 20 filmów), a tu takie zaskoczenie :o

Movieman Bluejohn_26 2016-05-16

@Bluejohn_26 jak tak patrzę na zestawienie Bondów to jedynym filmem, który przekroczył miliard na świecie jest Skyffal. Drugie Spectre ma "zaledwie" 880 mln. 10 najbardziej dochodowych Bondów wygenerowała dochód, który wynosi 5 mld dolarów. Ostatni na liście top10, czyli Licencja na zabijanie zarobił na świecie tylko 156 mln.

Proszę czekać…