Filmowe Uniwersum Marvela zarobiło miliardy dolarów

Drugi weekend w amerykańskich kinach był niezwykle udany dla Walta Disneya. Dwie pierwsze lokaty w zestawieniu amerykańskiego box office’u ponownie zajęły produkcje stworzone przez to studio.

Liderem był oczywiście film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, który zmiótł konkurencję z powierzchni Ziemi. Obraz zarobił ponad 70 milionów dolarów i bardzo mocno przyczynił się do ważnego kasowego dokonania filmowego uniwersum Marvela. Chodzi o łączną kwotę jaką zgromadziły do tej pory wszystkie filmy z superbohaterami Marvela.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów to trzynasty film, który należy do tego świata. Dzięki jego finansowym dokonaniom całe uniwersum Marvela ma już na swoim koncie 10 miliardów dolarów. Taki wynik sprawia, że jest to najbardziej dochodowa franczyza w historii. W samych Stanach Zjednoczonych marvelowskie filmy zarobiły 3,8 mld dolarów.

Przez wiele lat najbardziej dochodową serią była ta z Harrym Potterem w roli głównej. Na amerykańskiej ziemi filmy o czarodzieju zgarnęły 2,39 mld dolarów, a łączne wpływy ze świata to 7,7 mld. Warto przypomnieć, że w tym roku magiczne uniwersum ponownie zawita na duży ekran. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć będzie początkiem nowej trylogii, jednak wątpliwe jest, aby mogła ona powalczyć z filmami MCU.

Na ten moment jedyną franczyzą, która wydaje się mieć jakiekolwiek szanse w tej rywalizacji są Gwiezdne wojny. Pokazało to Przebudzenie mocy, które zarobiło krocie. Seria Star Wars do tej pory zgarnęła 3,1 mld dolarów na własnym podwórku oraz 6,7 mld dolarów na całym świecie. Przed nami premiery kolejnych epizodów oraz spin-offów. Walt Disney z pewnością się o to nie martwi. Obie te marki należą do tego studia.

Źrodło: MovieWeb


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)