Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Stuhr, Kot, Pazura i Grabowski zapraszają do krainy magii! 2

Największy międzynarodowy sukces polskiego filmu animowanego od czasu nagrodzonego Oscarem Piotrusia i wilka! Jak uratować mamę zostało uznane za Najlepszą Animację na New Media Film Festival w Los Angeles oraz 5. Dada Saheb Phalke Film Festival 2015 w Indiach.

Kadr z filmu Jak uratować mamę.

Ta pełna przygód produkcja zakwalifikowała się również do oficjalnej selekcji wielu międzynarodowych festiwali, w tym: Hollywood Weekly Magazine Film Festival i 25. Cottbus Film Festival. Głosów głównym bohaterom użyczyła dubbingowa obsada marzeń. Wśród nazwisk z najwyższej półki znaleźli się m.in.: Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Cezary Pazura i Andrzej Grabowski. Jak uratować mamę jest pierwszym od pięciu lat polskim pełnometrażowym filmem animowanym, który trafi do kin. Produkcję tę promuje piosenka „Możesz wszystko” w wykonaniu Tabba i popularnego zespołu Sound’n’Grace.

Filmowy teledysk do tego utworu w rekordowym tempie osiągnął ponad 3,5 miliona odsłon na Youtube, a sama płyta pt. „Atom” zyskała miano Platynowej. Piosenka była też nominowana do MTV Music Awards 2015. Za produkcję utworu jest odpowiedzialny jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych polskich muzyków – Tabb, czyli Bartosz Zielony. Współpracował z takimi wykonawcami, jak: Grzegorz Hyży, Sylwia Grzeszczak, Liber, Mezo, Ewelina Lisowska czy Natalia Szroeder. Jest autorem kilkunastu hitów, które wciąż nie schodzą z list przebojów w polskich rozgłośniach radiowych. Pochodzący z albumu „Atom” utwór „Możesz wszystko” wykonuje chór gospel Sound’n’Grace. W skład ponad 20-osobowego zespołu wchodzą zarówno zawodowi muzycy, jaki i amatorzy, a ich sensacyjny występ w programie „Mam talent” przyniósł im tytuł najlepszego chóru w Polsce.

Jak uratować mamę to opowieść o zwyczajnym rodzeństwie, którego życie zmienia się gwałtownie pod wpływem poważnej choroby ich mamy. Żeby jej pomóc udają się w magiczną podróż, podczas której nie mogą nikogo skrzywdzić. Ta wyprawa jest ekwiwalentem stanu, w którym znajduje się dziecko postawione w sytuacji tak ogromnego strachu – strachu o swojego rodzica. Dla Adasia i Anetki wszystko jest w tej sytuacji nowe – tak jak nowy jest średniowieczny świat, w którym się znaleźli.

Adaś większość swojego czasu spędza, grając na komputerze. Kadr z filmu Jak uratować mamę.

Adaś większość swojego czasu spędza, grając na komputerze. Aneta jest miłośniczką książek, uwielbiającą bujać w obłokach i marzyć o królewiczu z bajki. Jednak przez jakiś czas myśli rodzeństwa będą musiały skupić się na czymś zupełnie innym. Ich mama potrzebuje pomocy, którą tylko jej pociechy są w stanie sprowadzić. Niemały w tym udział będzie miała pewna Czarownica… To za sprawą jej czarów Adaś i Anetka przeniosą się do tajemniczej średniowiecznej krainy – pełnej ziejących ogniem smoków, turniejów rycerskich i zamków. Dzieci muszą odnaleźć legendarne Złote Krople, dzięki którym będą mogły spełnić swoje trzy życzenia – w tym to jedno najważniejsze: ratunek dla mamy.

Żeby dotrzeć do celu swojej podroży, dzieci muszą działać razem i znaleźć nieoczywiste, sprytne i mądre rozwiązania. Nasi bohaterowie pomagają zlikwidować głód i pokojowymi metodami obalić znienawidzonego monarchę. Ich największym wrogiem jest tylko czas, który płynie nieubłaganie, wyznaczając kres ich misji. Dobro i prawość przezwyciężają jednak i tę przeszkodę.

kontynują reżyserzy

Żeby dotrzeć do celu, dzieci muszą działać razem. Kadr z filmu Jak uratować mamę

Film z założenia pozbawiony jest tak modnego dzisiaj okrucieństwa, które wkradło się już do wielu filmów z gatunku kina familijnego. Historia ewoluuje od realizmu do baśniowej fantazji, co pozwala młodemu widzowi w pełni utożsamiać się z głównymi bohaterami i wspólnie przeżywać fascynujące przygody. Przesłanie jest proste: wiara, miłość i fantazja przezwyciężą najgorsze doświadczenia, warto więc wierzyć, marzyć i konsekwentnie dążyć do celu.

deklarują twórcy

Struktura filmu skonstruowana jest tak, aby młody widz mógł jak najlepiej przyswoić film. Akcja jest jednowątkowa, pozbawiona rozległych dygresji, ustawiona chronologicznie, a młodzi bohaterowie mają jasno postawiony cel: uratować mamę. Element mistyczny filmu opiera się na obecności magicznych przedmiotów, jak Srebrny Cyklon, który służy do odmierzania czasu. Czas w całej bajce pełni rolę antagonisty i nadaje akcji tempo. To właśnie z czasem, który jest nieubłagany i bezwzględny, mierzą się nasi bohaterowie. Wszystko doprawione jest dużą dozą humoru: sytuacyjnego, kierowanego bardziej do dzieci i słownego, adresowanego raczej do rodziców.

Naszym bohaterom pomaga tajemniczy i przystojny Znajda. Kadr z filmu Jak uratować mamę

Myślę, że dzieciaki będą zachwycone Jak uratować mamę. Fajnie, że się takie filmy robi. Że są nasze. Bo ten jest nasz!.

Tak o polskiej animacji, którą zachwycił się świat, opowiada gwiazda dubbingu – Tomasz Kot.

W sobotę 21 maja odbył się pokaz prasowy filmu, na który zostali zaproszeni dziennikarze wraz z pociechami. Biorąc pod uwagę gorące brawa zgotowane obecnym na pokazie twórcom animacji zarówno przez dzieci jak i dorosłych nie sposób nie zauważyć, że jest to bardzo udana, a przede wszystkim doceniona przez najmłodszych widzów produkcja. Niezwykle kolorowe kadry i wciągająca historia zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie.

Zrealizowany przez wrocławskie studio Virtual Magic, film Jak uratować mamę wyreżyserowali Daniel Zduńczyk i Marcin Męczkowski. Producentem animacji jest ATM GRUPA S.A. Premiera kinowa odbędzie się w Dzień Dziecka, czyli już 1 czerwca 2016 r.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…