Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Ogrodnik i Seweryn jako Beksińscy na 22. Przystanku Woodstock 1

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych organizowanej na tegorocznej 22. edycji Przystanku Woodstock, 15 lipca odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sewerynem i Dawidem Ogrodnikiem – odtwórcami ról Zdzisława i Tomasza Beksińskich w filmie Ostatnia rodzina. Obecny będzie również reżyser – Jan P. Matuszyński, producent – Leszek Bodzak oraz aktorka Aleksandra Konieczna.

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński, fot. Hubert Komerski

Przystanek Woodstock to ogromny letni Festiwal muzyczny organizowany w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku odbędzie się on w terminie 14-16 lipca. Pierwszy festiwal odbył się w 1995 roku w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Artyści występują w jego czasie na czterech scenach: Dużej, Małej, Scenie Viva Kultura i scenie ASP. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania.

Bardzo ważnym elementem Przystanku Woodstock jest Akademia Sztuk Przepięknych. Tam właśnie spotykają się autorytety, dziennikarze, ludzie telewizji i wielkiego świata, i rozmawiają z woodstockowiczami. O czym? O wierze, prawdzie, marzeniach, przygodach i arcyciekawych drobnostkach. Każdy rok, każde kolejne spotkanie to coraz większa publiczność i zainteresowanie. Namioty ASP są w stanie pomieścić kilka tysięcy ludzi i nie zdarza się, żeby były puste. Pierwszym rektorem Akademii Sztuk Przepięknych był Zbigniew Hołdys.

W tym roku, w ramach ASP, 15 lipca o godzinie 11:30 odbędzie się kolejne wyjątkowe spotkanie. Przybędą na nie bowiem odtwórcy głównych ról Zdzisława i Tomasza Beksińskiego z filmu Ostatnia rodzina opowiadającego o 28. latach z życia wybitnego malarza, jego żony i syna. W namiocie APS nie zabraknie również reżysera – Jana P. Matuszyńskiego, producenta – Leszka Bodzaka oraz aktorki – Aleksandry Koniecznej, która wcieliła się w postać Zofii Beksińskiej. Wstęp wolny.

Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn jako rodzina Beksińskich, fot. Hubert Komerski

Ostatnia rodzina to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Dawid Ogrodnik jako Tomasz Beksiński, fot. Hubert Komerski

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona. Prowadził audycje w radiowej Trójce, które przesycone były niesamowitą atmosferą tajemniczości oraz nostalgii, ale także specyficznego humoru. W pamięci jego wiernych słuchaczy z całą pewnością na długo pozostały audycje Trójki pod księżycem oparte na motywach poezji i opowiadań Edgara Allana Poe m.in. o "najsamotniejszym ze wszystkich wygnańców".

Producentem Ostatniej rodziny jest studio Aurum Film (Carte Blanche). Reżyserem – Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie dokumentu Deep Love; autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu Hardkor Disko. Za charakteryzację odpowiada Tomasz Matraszek (Wałęsa. Człowiek z nadziei, Katyń, Karbala), za kostiumy Emilia Czartoryska (Noc Walpurgi), montażystą jest Przemysław Chruścielewski (Deep Love), zaś scenografia to dzieło Jagny Janickiej (Pod Mocnym Aniołem).

Ostatnia rodzina wejdzie do kin w całej Polsce 7 października 2016 roku.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…