Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Potworne Najlepsze z Najgorszych - VIII przegląd filmów klasy B 4

Potwory to ulubieńcy twórców złego kina. W żadnym, szanującym się filmie klasy B nie może zabraknąć bestii z tej czy innej planety. Nieograniczona wyobraźnia i pomysły niezmącone logiką, czyli potworne Najlepsze z Najgorszych vol. 8 już niebawem w Lublinie.

Dee Wallace jako Helen Brown w filmie Critters

Zazwyczaj piszemy o imprezach, które odbywają się w Warszawie, choć przecież nie wszyscy w Warszawie mieszkają. Tym chętniej więc napiszę o przeglądzie filmowym, który odbywa się w Lublinie. Zbliża się bowiem VIII edycja przeglądu kina klasy B: Najlepsze z Najgorszych. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce, a organizowane jest przez Centrum Kultury w Lublinie. Cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem widzów. Najnowsza edycja ma podtytuł: Potwory.

Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, kosmici, potwory, fabuła nie trzymająca się kupy, a także zaangażowanie i pasja autorów, to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej. Kino klasy B zaraża entuzjazmem twórców, który udziela się także widzom. W programie przeglądu zobaczymy bardzo złe filmy, którym jednak nie sposób odmówić, że wpisały się do kanonu kina kultowego.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

13.06 /poniedziałek/ godz. 21:00

Atak gigantycznych pijawek, reż. Bernard L. Kowalski
horror, s-f / USA / 1959 / 62 min.

Krwiożercze pijawki terroryzują Bogu ducha winnych mieszkańców miasteczka. Według opisu Internet Movie Data Base to horror. A jednak dużo bliżej temu „dziełu” do komedii. Ludzie w plastikowych, czarnych workach udający pijawki to efekt specjalny, na który nie odważyłby się chyba nawet sam Ed Wood. Nic Was nie powstrzyma przed zobaczeniem tego na własne oczy.

14.06 / wtorek / godz. 21:00

Critters, reż. Stephen Herek
komedia, horror, sensacyjny/ USA, Wielka Brytania / 1986 / 82 min.

Crittersy to zabawne, turlające się kulki, ale także żarłoczni zabójcy, którzy uciekli z kosmosu i teraz mordują ludzi. Te małe skurczybyki straszą i śmieszą na zmianę. Zupełny oldschool, kultowy hit kaset VHS lat 80. i 90. Dla urodzonych i wychowanych w ubiegłym wieku to sentymentalna podróż, a dla młodszych widzów pozycja obowiązkowa, która nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć.

15.06 / środa / 21:00

Troll 2, reż. Claudio Fragasso
horror, s-f / Włochy / 1990 / 62 min.

Joshua opuszcza miasto i wyjeżdża z rodziną na wiejskie wakacje. Jednak sielanka kończy się szybko, gdy chłopiec odkrywa, iż mieszkańcy wioski to tak naprawdę mordercze gobliny. Okazuje się także, że potwory są wegetarianami, które przed spożyciem człowieka zamieniają go w zieloną papkę (co za hipokryci!). Klimatyczny, kultowy horror fantasy klasy B, który Was urzeknie dziesiątkami niedociągnięć.

Każdy pokaz będzie poprzedzony krótką prelekcją. Wstęp: 5 zł

Organizacja: Centrum Kultury w Lublinie, Nowa Aleksandria
Miejsce: Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, Lublin

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Redox 2016-05-25

Obecnie w Nowych Horyzontach kończy się podobny festiwal "najlepszych najgorszych "filmów. http://www.kinonh.pl/artykul.do?id=2035

Byłem na jednym filmie (Redneck Zombies) i widownia (razem ze mną) bawiła się przednio.

Tromonika Redox 2016-05-30

@Redox Co ciekawe na Nowych Horyzontach zrobili niemal identyczną nazwę, a warto dodać, że "Najlepsze z Najgorszych" z Lublina funkcjonuje pod tą nazwą cyklicznie już niemal od roku, hmm..

Proszę czekać…