Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Zwiastun i plakat do filmu Ojciec 0

Prezentujemy zwiastun i plakat nowego filmu producentów Dziewczyny z szafy i Excentryków… Ojciec to film Artura Urbańskiego z Dawidem Ogrodnikiem, Zygmuntem Malanowiczem, Karoliną Porcari i Michaliną Olszańską w głównych rolach.

Fragment plakatu z filmu Ojciec z Arturem Urbańskim.

Ojciec, czyli najnowszy film Artura Urbańskiego, jest obrazem o charakterze bardzo osobistym dla jego twórcy. Na pytanie o osadzenie scenariusza w rzeczywistości i korzystanie z życiowych doświadczeń, reżyser odpowiada:

Punktem wyjścia w tej historii jest koincydencja narodzin dziecka i śmierci Ojca. To mi się zdarzyło. W przededniu wyznaczonego terminu narodzin mojego syna otrzymałem wiadomość o śmierci Ojca. I było to… mocne. Zacząłem się zastanawiać, co to znaczy być Ojcem, kim dla mnie był Ojciec i jak wielu rzeczy mu nie powiedziałem, wreszcie jak wychowywać własne dziecko. Wpadłem w panikę. Te myśli sprowokowały mnie do napisania sztuki teatralnej, która w jakimś sensie była moją ostatnią rozmową z Ojcem. W scenariuszu filmowym zostało tego bardzo niewiele. Ale to był zaczyn i powód powstania tego filmu. Cała reszta to moja próba uporania się z emocjami i myślami związanymi z tym momentem życia, czemu nadałem filmową formę.

Artur Urbański w scenie z filmu Ojciec, fot. Robert Pałka

Artur Urbański to polski reżyser oraz scenarzysta filmowy i teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1990) i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1995). Za swoją etiudę szkolną "Smród" (1994) otrzymał I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich w Nowym Jorku oraz wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Brnie. Debiutował w 2000 roku telewizyjnym filmem Bellissima zrealizowanym w ramach programu "Pokolenie 2000". Obraz ten przyniósł mu m.in. Nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2001), Nagrodę za reżyserię na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (2001) oraz Nagrodę za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Wenecji (2002).

Konstanty (Artur Urbański) jest w związku z dwukrotnie od siebie młodszą, piękną Milą (Karolina Porcari). Ich codzienność to obiady w renomowanych restauracjach, spotkania towarzyskie i luksusowe mieszkanie w samym centrum wielkiego miasta. Para oczekuje narodzin swojego pierwszego dziecka. Na dzień przed terminem porodu Konstanty otrzymuje wiadomość o śmierci ojca. Mężczyzna staje przed dylematem, czy jechać na pogrzeb, czy asystować przy narodzinach. Na drodze Konstantego staje lokalny gangster (Dawid Ogrodnik), który wraz ze swoją siostrą (Michalina Olszańska) składają mu niepokojącą propozycję.

Karolina Porcari i Artur Urbański w filmie Ojciec, fot. Robert Pałka

Film został wyróżniony na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa oraz na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film". W Ojcu wystąpili m.in.: Zygmunt Malanowicz, Dawid Ogrodnik, Michalina Olszańska, Renate Jett i Piotr Najsztub. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Junior, znany ze współpracy z Wojtkiem Smarzowskim przy Domu złym, Róży i Drogówce. Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – największą państwową wytwórnię filmową w Polsce, która ma na swoim koncie takie filmy jak: Generał Nil, Róża, Karbala, Dziewczyna z szafy czy Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy. Obraz powstał w koprodukcji z Lightcraft i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ojciec trafi do polskich kin 10 czerwca 2016 roku. Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun i plakat filmu:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Redox 2016-05-27

Pamiętacie plakat polskiej "Chemii"? Porównajcie sobie plakaty tych dwóch produkcji :D

Proszę czekać…