Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Festiwal 'Lato z Muzami' Nowogard 2016 1

Jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 15-17 lipca. Zawitają tu twórcy współczesnego polskiego kina, a wśród nich Marek Koterski i Cezary Pazura. W Nowogardzie będzie miał miejsce także specjalny pokaz filmu Noc Walpurgi z udziałem reżysera Marcina Bortkiewicza i wcielającej się w główną rolę Małgorzaty Zajączkowskiej.

Podczas trwania festiwalu widzowie będą mogli wziąć udział w licznych pokazach filmowych, koncertach, występach i wystawach. Do Nowogardu zawitają twórcy współczesnego polskiego kina, tacy jak Marek Koterski czy Cezary Pazura. Festiwal poprzedzą w dniach 13-14 lipca liczne wydarzenia filmowe, w tym m.in. konkurs filmów krótkometrażowych „Filmowa Młoda Polska”, projekcje dla widzów starszych i młodszych, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Od 8 do 12 lipca filmy będzie też można oglądać na plaży miejskiej w Nowogardzie. Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty artystyczne ARTeria.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.

W ramach 20. Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie będzie miał miejsce specjalny pokaz filmu Noc Walpurgi z udziałem reżysera Marcina Bortkiewicza i wcielającej się w główną rolę Małgorzaty Zajączkowskiej. Na seans organizatorzy zapraszają w sobotę 16 lipca, godz. 17.30. Bezpośrednio po nim odbędzie się spotkanie z twórcami.

Małgorzata Zajączkowska i Marcin Bortkiewicz na planie Nocy Walpurgi.

Akcja czarno-białej tragikomedii Marcina Bortkiewicza Noc Walpurgi rozgrywa się w tytułową magiczną noc Walpurgi, kiedy światy żywych i umarłych przenikają się. 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego, światowej sławy diva operowa Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska) spotyka przed drzwiami swojej garderoby młodego dziennikarza Roberta (Philippe Tłokiński). Mężczyzna uparcie twierdzi, że artystka zgodziła się udzielić mu wywiadu. Sedler początkowo wyrzuca go za drzwi, ale w końcu godzi się na rozmowę. Z pozoru zwyczajna rozmowa szybko przeradza się w misterną grę.

Postać filmowej Nory powstała specjalnie z myślą o Małgorzacie Zajączkowskiej.

Kiedy przeczytałam scenariusz po raz pierwszy, powiedziałam Marcinowi: czuję się, jakbyś kupił mi czerwone Porsche… tylko, że ja nie mam prawa jazdy – mówiła tak o roli w Nocy Walpurgi aktorka w jednym z wywiadów.

Zajączkowska, która ma na swoim koncie współpracę m.in. z Andrzejem Wajdą (Danton), Januszem Majewskim (Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny), Krzysztofem Zanussim (Constans), a także z Paulem Mazurskym (Wrogowie), Woodym Allenem (Strzały na Broadwayu), czy Christopherem Walkenem i Glenn Close (w nagrodzonej Emmy i Złotym Globem Rodzinie Sary), od lat czekała na scenariusz, który pozwoliłby jej w pełni zaprezentować szerokie spektrum swojego talentu. Taką szansą okazał się dla niej występ w Nocy Walpurgi, za który zebrała wyjątkowo entuzjastyczne recenzje – według niektórych dziennikarzy u Bortkiewicza Zajączkowska zagrała wręcz rolę życia.

Pełnometrażowy debiut Marcina Bortkiewicza zdobył pięć nagród na 34. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego, Nagrodę za Najlepszy Scenariusz i za Najlepszą Rolę Żeńską dla Małgorzaty Zajączkowskiej) oraz nagrodę Złotego Klakiera na Festiwalu Filmowym w Gdyni dla najdłużej oklaskiwanego filmu.

Więcej o 20. Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie znajdziecie na stronie: www.ndk.pl oraz na facebookowym profilu wydarzenia: www.facebook.com/lato.z.muzami

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…