Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Geniusz z oscarową obsadą - prezentujemy zdjęcia z filmu 2

W kinach od 22 lipca będziemy mogli zobaczyć Geniusza – to film, którego autorem jest John Logan – scenarzysta Aviatora, Gladiatora, Skyfall i Spectre. W rolach głównych zobaczymy wielokrotnie nagradzanych aktorów. Wśród nich znaleźli się laureaci Oscarów – Colin Firth i Nicole Kidman oraz nominowani do tego wyróżnienia Jude Law i Laura Linney. Prezentujemy oficjalny zestaw zdjęć z filmu oraz przytaczamy historie skompletowania tej wybitnej obsady.

Colin Firth i Jude Law w filmie Geniusz, fot. Marc Brenner.

Pierwszym aktorem, który zainteresował się Geniuszem, był Colin Firth, zasugerowany scenarzyście filmu – Johnowi Loganowi przez A. Scotta Berga – autora książki Max Perkins: Editor of Genius.

W ciągu ostatnich trzydziestu pięciu lat nie widziałem aktora, który przypominałby bardziej Maksa Perkinsa. Są do siebie łudząco podobni, również pod względem intelektu i temperamentu.

wyjaśnia Berg.

Do momentu przeczytania książki Scotta nie miałem pojęcia o istnieniu kogoś takiego jak Max Perkins – wyznaje Firth. – Znałem natomiast oczywiście pisarzy, z którymi współpracował. I to mnie z miejsca zainteresowało. To zawsze wielka przyjemność grać w projektach opowiadających o niezwykłych ludziach, którzy z różnych powodów na zawsze pozostali w cieniu historii – kontynuuje aktor.

Colin Firth w roli Maksa Perkinsa, fot. Marc Brenner.

Colin był z nami praktycznie od samego początku. Przeczytał scenariusz prawie dziesięć lat temu i od tego czasu nie zrezygnował z zagrania Maksa Perkinsa.

wyjaśnia Logan.

Kolejną gwiazdą pozyskaną do filmu była Laura Linney, która pracowała już z Firthem w 2003 roku przy okazji To właśnie miłość Richarda Curtisa i nie mogła się doczekać ponownego spotkania z aktorem.

Doskonale ukazał szalenie inteligentnego, ale jednocześnie maksymalnie skrytego człowieka, który żył z obserwacji innych i wykorzystywał wszystkie swoje talenty, by radzić sobie z trudnymi osobowościami klientów – wyjaśnia aktorka. – W Perkinsie jest pewna dobroć, zrozumienie różnicy pomiędzy dobrem a złem, nie tylko w literaturze, ale także w prawdziwym życiu. Colin idealnie nadawał się do takiej roli – kontynuuje Linney.

Colin Firth oraz Laura Linney, fot. Marc Brenner.

Aktor zawsze pragnie pasjonować się tworzonymi przez siebie postaciami – zauważa Firth. – Ale w rzeczywistości rzadko kiedy udaje mi się nawiązać tak wielką jedność z rolą, jak w tym przypadku. Scenariusz dawał nam nieskończone możliwości kreacji, musieliśmy tak naprawdę nauczyć się ograniczać samych siebie, żeby nie przesadzić – twierdzi aktor, który podziwia swojego bohatera – Maksa Perkinsa. – Można powiedzieć, że historycznie się w nim zadurzyłem. Książka Berga dała mi do zrozumienia, że o tym człowieku musi się dowiedzieć cały świat.

Wiedząc, że nie musi obawiać się o udział Colina Firtha, reżyser Michael Grandage zwrócił się z propozycją roli Thomasa Wolfe’a do zaufanego aktora z londyńskich scen, Jude'a Lawa, z którym pracował wcześniej przy "Hamlecie" oraz "Henryku V".

W pewnym sensie casting Jude’a sprawił, że mogłem wnieść do projektu coś swojego – wyjaśnia Grandage. – Nie widziałem nikogo innego w tej roli, a gdy udało mi się przekonać innych do tego pomysłu, poczułem się nareszcie tak, jakby to był w stu procentach mój film – mówi reżyser.

Byłem pod wielkim wrażeniem scenariusza. John Logan stworzył fantastyczną postać artysty, który nałogowo korzystał z życiowych przyjemności – wspomina Jude Law, który nie miał wcześniej okazji pracować z Firthem przy tak dużym projekcie. – Bardzo szybko znaleźliśmy wspólny język, a granie z nim było czystą przyjemnością – nadmienia Law.

Jude Law i Colin Firth w filmie Geniusz, fot. Marc Brenner.

Chemia między Perkinsem i Wolfe’em była kluczowym aspektem całego projektu, więc przed wejściem na plan Grandage zorganizował dwa tygodnie intensywnych prób.

Ten film nie mógłby angażować emocjonalnie, gdyby aktorzy odtwarzający Perkinsa i Wolfe’a nie byli przyjaciółmi, a mimo że w rzeczywistości Colin i Jude znali się wcześniej jedynie przelotnie, szybko wytworzyła się między nimi mocna więź. Widzowie zobaczą to na ekranie – mówi reżyser Geniusza.

Nicole Kidman, wcielająca się w Aline Bernstein, uważa, że głównym wątkiem filmu jest próba zrozumienia relacji pomiędzy dwójką ludzi.

Scenariusz jest pełen błyskotliwych dialogów dochodzących przyczyn różnych ekranowych wydarzeń. Dlaczego ktoś decyduje się być z drugą osobą i co z tego ma? Dlaczego czasami nie jest w stanie sobie odpuścić? Dlaczego to, co dobre, potrafi przerodzić się w coś toksycznego? – zdradza aktorka.

Nicole Kidman jako Aline Bernstein, fot. Marc Brenner.

Kidman bardzo zabiegała o tę rolę, spotykając się kilkukrotnie z Loganem po przeczytaniu scenariusza.

Dopiero zaczynaliśmy casting do wszystkich ról, ale zadzwoniła do nas jej agentka i poprosiła o spotkanie z Nicole – wspomina Grandage. – Gdy już do niego doszło, nie musiała mnie długo do siebie przekonywać. Doskonale znałem jej dokonania i byłem pewien, że wydobędzie przed kamerą całą tragiczną głębię Aline – kontynuuje Grandage.

Geniusz to historia skomplikowanej relacji słynnego amerykańskiego pisarza Thomasa Wolfe’a i jego wydawcy, Maksa Perkinsa, który odkrył dla świata takich literackich gigantów, jak F. Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway. W roli Perkinsa – laureat Oscara Colin Firth, jego protegowanego, Thomasa Wolfe’a zagrał dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii Jude Law. Partnerują im trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney, nominowany do Złotego Globu Guy Pearce jako F. Scott Fitzgerald, dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Dominic West jako Ernest Hemingway oraz laureatka Oscara Nicole Kidman. Obraz powstał na podstawie nagrodzonej prestiżową The National Book Award biografii autorstwa A. Scotta Berga pt. Max Perkins: Editor of Genius.

Zderzenie dwóch niezwykłych osobowości, bardzo różnych, a jednocześnie silnie na siebie oddziałujących. Kiedy pierwsza powieść Thomasa Wolfe’a trafiła do rąk Maksa Perkinsa, ten był już jednym z najbardziej uznanych wydawców swoich czasów. Opanowany i raczej introwertyczny Perkins był szczególnie dumny ze swojego literackiego odkrycia, choć Wolfe, ze swoim nieokiełznanym talentem i trudną do opanowania osobowością, nie ułatwiał mu życia. Niekonwencjonalna przyjaźń, jaka ich połączyła, odmieniła życie każdego z nich na zawsze.

W oczekiwaniu na premierę w polskich kinach 22 lipca 2016 roku prezentujemy galerię zdjęć z filmu:Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…