Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Walt Disney bije rekord Universala - najszybsze 5 mld w historii 1

W 2015 roku Walt Disney zaprezentował światu siódmą część kultowej sagi – Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy. Produkcja była absolutnym hitem i kasowym sukcesem. To jednak nie Disney, a Universal Pictures był królem i zarobił najwięcej.

Universal zarobił na własnym podwórku 2,44 mld dolarów. Wpływy z całego świata osiągnęły 6,89 mld dolarów. Dodatkowo wytwórnia stała się pierwszą w historii, której trzy filmy w jednym roku kalendarzowym zarobiły ponad miliard dolarów. Były to Minionki, Jurassic World oraz Szybcy i wściekli 7. Studio zdołało pobić jeszcze dwa inne rekordy – najszybciej zarobione pięć mld w roku na świecie oraz najszybsze trzy mld na rynkach zewnętrznych. To już jest jednak historią.

Wszystko za sprawą animacji Gdzie jest Dory, która dorzuciła kolejne 50 mln dolarów. Filmy studia Universal pięć mld dolarów na całym świecie osiągnęły 17 lipca. Walt Disney potrzebował pięć dni mniej. Dodatkowo o dwa dni poprawiony został rekord trzech miliardów zarobionych rynkach zewnętrznych. Universal osiągnął to 8 lipca, Disney 6.

Dla Walta Disneya jest to drugi raz w historii, kiedy to filmy stworzone przez studio przekraczają pięć miliardów dolarów w światowym box office’e. Miało to miejsce w ubiegłym roku, przy okazji premiery Przebudzenia mocy. Największymi hitami Disneya w tym roku są: Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (406.2 mln, na świecie 1,1 mld), Zwierzogród (340,9 mln, na świecie 1,02 mld), Księga Dżungli (360,1 mln, na świecie 936 mln) oraz Gdzie jest Dory (422,5 mln, na świecie 643 mln). Warto zwrócić uwagę, że te dwa ostatnie filmy wciąż zarabiają. Jeśli któremuś z nich udałoby się przekroczyć na świecie miliard dolarów, wówczas Disney dołączyłby do Universala. Byłby drugą w historii wytwórnią, która wypuściła w jednym roku kalendarzowym do kina trzy filmy, które zarobiły ponad mld dolarów na świecie.

Ten rok jest dla Disneya pasmem sukcesów. W zestawieniu pięciu najbardziej dochodowych filmów roku, są aż cztery tytuły należące do tego studia. Jedynego przedstawiciela w tym gronie ma 20th Century Fox – mowa oczywiście o Deadpoolu. Warto pamiętać też o tym, że przed Waltem Disneyem jeszcze kilka wielkich premier. W kalendarzu znajdują się takie tytuły jak Doktor Strange, Moana, Mój przyjaciel smok oraz Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie. Całkiem możliwe, że pierwszy raz w historii jedna wytwórnia zarobi ponad 7 mln dolarów w jednym roku kalendarzowym.

Źrodło: Deadline

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…