Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Druga zapowiedź Wołynia Smarzowskiego 1

W sieci pojawiła się druga teaserowa zapowiedź najnowszego filmu Wojtka Smarzowskiego Wołyń. Kinowa premiera filmu zaplanowana jest na 7 października 2016 roku.

Wkroczenie wojsk radzieckich we wrześniu 1939 r., kadr z filmu Wołyń, fot. Krzysztof Wiktor.

Wołyń jest pierwszym filmem poruszającym dotychczas przemilczany w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1944. Dziś pojawił się w sieci drugi teaser zapowiadający obraz Smarzowskiego.

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939, a kończy latem 1945 roku. Młoda Polka Zosia, grana przez debiutującą Michalinę Łabacz, zakochuje się w Ukraińcu Petro, w tej roli Wasyl Wasylik. Ich wielkie uczucie zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny (Jacek Braciak) postanawia wydać ją za bogatego wdowca Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik). Wkrótce po ślubie Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. W tym czasie między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz częstszych aktów przemocy. Młoda Polka staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych zajść z 1943 roku, które po latach zostaną nazwane „rzezią wołyńską”: masowymi mordami dokonanymi na ludności polskiej przez bezwzględnych ukraińskich oprawców z UPA oraz polskimi akcjami samoobronnymi.

Kinowa premiera filmu zaplanowana jest na 7 października 2016 roku. Poniżej zobaczcie drugą zapowiedź Wołynia:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…