Polski box office: świetne wyniki Iluzji 2 w polskich kinach

Daniel Radcliffe w filmie Iluzja 2.

Pojawienie się na ekranach Iluzji 2 znacznie poprawiło frekwencję w polskich kinach. Obraz zanotował świetny wynik otwarcia, który oscyluje – wraz z pokazami przedpremierowymi – w okolicach 140 tys. widzów. Przeczytajcie także jakie są pozostałe, najchętniej oglądane przez polskich kinomanów produkcje.

Kiedy trzy lata temu do polskich kin weszła wyreżyserowana przez Louisa Leterriera pierwsza odsłona przygód magików, czyli Iluzja, był to swego rodzaju wstrząs. W pierwszy weekend wyświetlania kina odwiedziło blisko 87 tys. widzów, a w sumie film w Polsce obejrzało 558 tys. kinomanów, co było wówczas jedną z największych niespodzianek całego sezonu letniego w naszych kinach. Film z Morganem Freemanem, Jessem Eisenbergiem i Woodym Harrelsonem zarobił na całym świecie ponad 350 mln dolarów (przy kosztach produkcji rzędu 75 mln). Nie dziwi więc fakt, że producenci chętnie zaangażowali się w kontynuację tak dochodowego obrazu.

Zobaczcie poniżej tabelę 10. najlepszych pozycji z 28. tygodnia 2016 roku, obejmującą okres od 8 do 10 lipca:

Źródło: boxoffice.pl

Jak pokazują wyniki polskiego box office’a Iluzja 2 również znakomicie sobie radzi w naszych kinach. Licząc wraz z pokazami przedpremierowymi w pierwszy weekend wyświetlania obraz Jona M. Chu obejrzało już niemal 140 tys. widzów. Czyżby druga odsłona magicznych sztuczek miała pobić popularnością oryginał z 2013 roku? Nie wykluczone, wszystko jest bowiem na najlepszej drodze do takiego wyniku. Pojawienie się Iluzji 2 poprawiło przy tym ogólną frekwencję w rodzimych kinach.

Jak łatwo zauważyć na drugim miejscu uplasował się familijny BFG: Bardzo Fajny Gigant w reż. Stevena Spielberga, który stracił jedynie 13% widzów w porównaniu z poprzednim weekendem, przyciągając do kin kolejnych niemal 46 tys. widzów. W sumie, po 10. dniach wyświetlania obraz ten obejrzało już ponad 172 tys. kinomanów. Warto przy tym zauważyć, że oba filmy znajdują się w dystrybucji Monolith Films, gratulujemy więc świetnych wyników.

Ruby Barnhill i Mark Rylance w BFG: Bardzo Fajnym Gigancie.

Na ostatnim stopniu tegotygodniowego podium znalazła się animacja ze studia Pixar Gdzie jest Dory?. Jak na 4. tydzień w polskich kinach ilość sprzedanych biletów – 42,5 tys. – to znakomity wynik. W sumie kinomanów, którzy specjalnie na ten film wybrali się do kina jest już ponad 560 tys. Ale nie tylko w Polsce animacja Pixara ma świetne wyniki. W USA Dory ma już na koncie 425 mln dolarów wpływów z biletów. Taki wynik poważnie zagraża najlepiej zarabiającej animacji w historii, czyli Shrekowi 2, który zarobił rekordową ilość 441 mln dolarów. Oczywiście, może poza twórcami Shreka, nikt się tym zagrożeniem nie martwi.

Kadr z Gdzie jest Dory.

Tuż za podium uplasował się Tarzan: Legenda, który mimo, iż odnotował lekki spadek oglądalności w porównaniu z poprzednim zestawianiem (zgromadził w ten weekend dodatkowe 27 tys. widzów) to jednak pozwoliło mu to w ogólnym rozrachunku awansować z 5. miejsca, jakie zajmował w zeszłym tygodniu. Tak więc po 10. dniach od premiery zgromadził przed ekranami kin już ponad 95 tys. widzów.

Zwolnione przez Tarzana 5. miejsce ochoczo zajął inny debiutant zestawienia: familijna propozycja z Australii – Szajbus i pingwiny. Produkcja wyreżyserowana przez Stuarta McDonalda, oparta na prawdziwych wydarzeniach, w weekend otwarcia zgromadziła przez ekranami ponad 27 tys. kinomanów.

Tytułowy Szajbus i jeden z uratowanych przez niego pingwinów.

Kolejne dwie pozycje to spadki. Horror Jamesa Wana Obecność 2 zanotował spadek niewielki, do kina poszło 24 tys. widzów, czyli w sumie film obejrzało już ponad 460 tys. osób. Natomiast widowisko s-f Dzień Niepodległości: Odrodzenie to już spadek dość znaczny (54%), bowiem w ten weekend do kin wybrało się już tylko niecałe 19 tys. widzów, co przekłada się na 220 tys. po 3. tygodniach wyświetlania.

Na ósmym miejscu uplasowała się ostatnia z premier – thriller Jamesa DeMonaco Noc oczyszczenia: Czas wyboru, który startując przyciągnął do kin ponad 15 tys. widzów.

Kadr z Nocy oczyszczenia: Czas wyboru.

Do czołowej dziesiątki nie dostała się chińska animacja 7 krasnoludków i Królewna Śnieżka – Nowe przygody. Zgromadziła przed 112. ekranami w pierwszym weekendzie wyświetlania 10 549 tys. widzów.

Na pewno na uwagę zasługuje za to inna animacja. Chodzi o amerykańsko-fiński Angry Birds Film. Warto mianowicie odnotować, że film ten przekroczył milionową widownię, a dokładnie do polskich kin wybrało się 1,020 942 mln widzów. To w tym roku piąty film, któremu się udała ta sztuka.

W nadchodzący weekend swoje premiery będą z kolei miały takie pozycje jak: komedia s-f Ghostbusters. Pogromcy duchów, komedia romantyczna prosto z Francji Facet na miarę, thriller Tajemnice Manhattanu, fiński dramat obyczajowy Dziewczyny inne niż wszystkie, francuska animacja Daleko na północy, a także polski komediodramat o dorastaniu w reżyserii Łukasza Grzegorzka Kamper. Ciekawe czy któraś z wyżej wymienionych rozbije bank?

Źrodło: boxoffice.pl


Arkadiusz Turek
Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.