John Carpenter wygrał sprawę o plagiat 1

Pamiętacie thriller Lockout , którego scenarzystą i producentem jestLuc Besson? Film dość szybko mógł zostać wyparty ze świadomości publiczności, jednak John Carpenter będzie o nim zawsze pamiętał. W sądzie udowodniono, że produkcja jest niemal dokładną repliką jego filmu Ucieczka z Nowego Jorku z 1981 roku.

Luc Besson ma zapłacić Carpenterowi pół miliona dolarów po tym, jak został uznany winnym plagiatu. Historia z Lockout została "zaczerpnięta" z opowieści Ucieczka z Nowego Jorku. Besson przez długi czas zaprzeczał temu, że jego projekt jest kopią. W oryginalnym filmie, Manhattan staje się więzieniem, w którym są przetrzymywani najgroźniejsi przestępcy. Snake zostaje przypisany do misji włamania do więzienia, aby ocalić prezydenta, którego samolot rozbił się w jego graniach.

Sąd w Paryżu stwierdził, że Lockout "masowo pożycza kluczowe elementy" z filmy Carpentera. Nie świadczy to za dobrze o Bessonie. W prasie pojawiło się oświadczenie na ten temat.

Jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, co mówili sędziowie, ale zaakceptujemy ich wyrok.

W wielu przypadkach plagiat jest bardzo trudny do udowodnienia w sądzie. Szczególnie jeśli chodzi o scenariusze Hollywood. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wiele filmów sci-fi czy akcji powiela tą samą trzyaktową strukturę, posiadając przy tym podobne tropy i środki opowiadania. Jednak fani od kilku lat powtarzali, że Lockout jest kopią Ucieczki.

John Carpenter, współscenarzysta, producent i reżyser Ucieczki z Nowego Jorku chciał 2,4 miliona dolarów zadośćuczynienia. W zeszłym roku sąd uznał Bessona i jego współpracowników winnym plagiatu i zarządził zapłatę 85 tysięcy euro. Besson złożył apelację, twierdząc, że pozew blokuje artystyczną wolność tworzenia. Sąd jednak ponownie orzekł na rzecz Carpentera, zwiększając kwotę zapłaty do 450 tysięcy euro.

Obaj bohaterowie dostają się do więzienia w podobny sposób, muszą się skonfrontować z więźniami dowodzonymi przez naczelnika z dziwną prawą ręką, znajdują bardzo ważną walizkę i spotykają byłego pomocnika, który umiera. I na końcu zatrzymują tajne dokumenty odkryte podczas misji.

Rzecznik Bessona chce, aby publiczność wiedziała, że sąd mówił o różnicach pomiędzy dwoma filmami. Podkreślał, że wskazywano nie tylko podobieństwa.

Źrodło: movieweb.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…