Redaktor na FDB.pl oraz FilmyFantastyczne.pl. Założyciel i redaktor naczelny na portalu 35mm.pl.

Gwałciciel?, czyli nowe kontrowersje wokół Narodzin narodu 3

W Zachodnim L.A. pojawiła się seria prowokacyjnych plakatów związanych z nadchodzącym remakiem Narodzin narodu oraz jego scenarzystą, reżyserem i odtwórcą głównej roli, Natem Parker.

Kontrowersyjny plakat, na którym reżyser filmu ma przewiązaną wokół szyi amerykańską flagę, a zamiast tytułu widnieje napis „Gwałciciel?” tyczy się seksafery twórcy z 1999 roku. W czasach college’u Parker został wraz ze współscenarzystą Narodzin narodu, Jean McGianni Celestin, uznany winnym gwałtu na młodej dziewczynie. Choć reżyser został uniewinniony, to jego przyjaciel nie miał tyle szczęścia, a jego niewinność zatwierdzono dopiero po licznych odwołaniach. Niedawno odkryto, że oskarżycielka na krótko po aferze została wyrzucona z college’u, a sama kobieta miała liczne próby samobójcze. Ostatecznie zmarła w wieku 30 lat.

Oryginalna wersja plakatu reklamuje Narodziny narodu, a postać widniejąca na nim to również Nate Parker, tylko że w filmowej charakteryzacji – wciela się w Nata Turnera, lidera buntu czarnoskórych niewolników. Autorem alternatywnego wariantu jest słynny uliczny artysta, Sabo. Twórca nie bał się rozwiesić swoje plakatu tuż koło studia Fox, odpowiedzialnego za dystrybucję Narodzin narodu. Sam twórca mówi o swoim dziele:

Byłem niesłychanie zdegustowany, gdy po raz pierwszym zobaczyłem oryginalny plakat. Wskazuje on młodym czarnoskórym, że ich kraj chce ich powiesić… że nie mają żadnych szans, więc po co w ogóle próbować? (…) Normalnie nie zająłbym się tą sprawą, ale nienawidzę wszystkiego, co jest związane z tym plakatem. W państwie, gdzie dominuje tak klarowny podział łatwo mogę wyobrazić sobie, jak wiele osób straci życie po premierze filmu. Wizualizuję sobie, ile białych zostanie pobitych ze względu na kolor swojej skóry.

O seksaferze Sabo mówi:

Dowiedziałem się tylko, że tak młoda kobieta zakończyła swoje życie kilka lat temu – jest mi naprawdę smutno. Trudno powiedzieć, jak ciężko słucha się takich informacji.

Narodziny narodu Parkera były hitem na Sundance Film Festival, gdzie został sprzedany Fox Searchlight za kwotę 17.5 mln $. W kinach wyemitowany zostanie w październiku bieżącego roku.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Avatar square 200x200
Jakub Kucharski 2016-08-17

Street Art i SJW nie idą ze sobą w parze… Oj nie idą….

Proszę czekać…