Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

RANKING: Najlepsze filmy animowane wszech czasów 7

Ludzie na całym świecie kochają filmy animowane. Produkcje Disneya, DreamWorks, Pixara czy znakomite animacje z Japonii. Jest wiele tytułów z tego gatunku, które warto zobaczyć. Przyjęło się, że filmy animowane są kierowane tylko i wyłącznie dla dzieci. Nie jest to oczywiście prawdą. Często są to produkcje uniwersalne, przy których świetnie będą się bawić także widzowie dorośli. Redakcja FDB postanowiła tym razem stworzyć zestawienie najlepszych filmów animowanych. Zapraszamy do lektury.

fot. materiały prasowe

Strona 1 z 3

MIEJSCE 15: GROBOWIEC ŚWIETLIKÓW

Historia dwóch sierot w ogarniętej wojną Japonii. Tematyka trudna i ciężka, lecz w tym przypadku zrealizowana wzorowo. Grobowiec świetlików skłania do refleksji i wzrusza bardziej niż większość filmowych dramatów. Szczerze polecam, nawet jeśli ktoś uważa, że filmy animowane to nie jego gatunek.

Camizi

MIEJSCE 14: POTWORY I SPÓŁKA

Klasykę zawsze ceni się najbardziej i z tego względu Potwory i spółka są jednym z najbardziej znanych tytułów filmów animowanych. Prezentują przede wszystkim niesamowity kunszt wyobraźni, którą popisali się twórcy. Jeżeli chodzi o techniczne aspekty produkcji jak na tamten czas charakteryzują się one naprawdę wysokim poziomem z tego względu, że obraz jest bardzo dobrej jakości. Artyści skupili się na odwzorowaniu najdrobniejszych detali z pieczołowitą dokładnością. Co więcej film Pixara był jednym z pierwszych, które przecierały szlaki w animowanym kinie. Animacje mają to do siebie, że to, co pozornie jest straszne w rzeczywistości, na przykład ogromny włochaty potwór lub niski obślizgły stwór z jednym okiem – na pewno w rzeczywistości niezwykle by nas przerażały. Jednak kiedy są wsadzone do filmu animowanego stają się bardzo przyjemnym widowiskiem dla oka. Wręcz przeciwnie, są po prostu rozkoszne. Dlatego można spokojnie oglądać najstraszniejszy obrazy i potwory w wersji animowanej nawet o bardzo późnej porze. Spokojny i słodki sen gwarantowany.

Kamil Żółkiewicz

MIEJSCE 13: ZWIERZOGRÓD

Jedna z najnowszych animacji Disneya wzięła internet szturmem, i zdobyła serca zarówno furries, jak i typowych widzów. I doskonale rozumiem dlaczego. Zwierzogród to jeden z tych filmów które zapowiadają się na kolejny typowy przeciętniak, ale film posiada drugie dno, które jest świetnie połączone z fabułą, traktując o bardzo poważnych zjawiskach, jak rasizm i nienawiść. To także świetny film na swoich własnych zasadach, postaci są sympatyczne, fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana… Zwierzogród to świetny film, który ma olbrzymie szanse na to by zostać kolejnym, słynnym disneyowskim klasykiem…

Kubiq

MIEJSCE 12: RATATUJ

Sukcesem każdej potrawy jest odpowiednie połączenie składników. Czasami nawet tych najbardziej – pozornie – do siebie nie pasujących. Podobnie jest w przypadku filmu animowanego "Ratatuj". Otóż głównym bohaterem jest szczur obdarzony niesamowitym zmysłem i smakiem restauracyjnych mistrzów. Do tego w kontraście zostaje zestawiony piękny Paryż – oczywiście jest także ten brzydki, ale jednak elegancja francuskiej stolicy dominuje – oraz wykwintna muzyka instrumentalna. Jak się jednak okazuje połączenie jednego z najbardziej odrażających zwierząt z niebotycznymi miejskimi widokami i dźwiękami w tle, daje głęboko oczekiwany rezultat. " Ratatuj" jest w końcu jedną z najbardziej kasowych produkcji stajni Pixara.

Kamil Żółkiewicz

MIEJSCE 11: TOY STORY

Jedna z pierwszych animacji 3D jaką miałem przyjemność oglądać i której nie dorasta do pięt wiele ze współczesnych filmów animowanych. Świetna historia, różnorodni bohaterowie, fajnie ukazane starcie "starej" i "nowej" zabawki, różnica pokoleń… Coś pięknego.

Jacks

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Avatar square 200x200
bizarre 2016-08-22

Nie spodziewałem się tak wysoko Anomalisy, bo jest mocno niedoceniana. Zgadzam się w 100% z redakcją.
Muszę nadrobić Zwierzogród.

Kasia 2016-08-22

WALL·E wygląda zachęcająco więc chętnie go obejrzę.

Proszę czekać…