Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Stanowisko rządu ws. pominięcia Historii Roja na Festiwalu Filmowym w Gdynii 1

Sporym zaskoczeniem było pominięcie w selekcji konkursu głównego festiwalu w Gdyni, polskiego dramatu historycznego Historia Roja. Odbiło się to szerokim echem w filmowych półświatku. Stanowisko w tej sprawie postanowiło zostawić także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. materiały prasowe

Ze zdumieniem i rozczarowaniem przyjąłem informację o niedopuszczeniu filmu Jerzego Zalewskiego „Historia Roja” do konkursu w ramach 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

„Historia Roja” to pierwszy wyprodukowany w Polsce pełnometrażowy film fabularny o Żołnierzach Wyklętych – pierwszy taki film stworzony dopiero po 27 latach od końca PRL! Film w mojej opinii nie tylko ważny społecznie, ale także artystycznie udany, z pewnością nie odstający od przeciętnego poziomu artystycznego filmów prezentowanych na gdyńskim festiwalu. O wadze filmu Zalewskiego świadczy też jego niewątpliwy sukces frekwencyjny. W pierwszy weekend od premiery w dn. 4 marca obejrzało go 58 671 widzów, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 226 644 widzów. Dla porównania jeden z filmów nagrodzonych podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu obejrzało niecałe 3 tys. osób.

Film, który dotyka tak ważnej dla współczesnej Polski i polskiej wspólnoty tematyki jak historia Żołnierzy Wyklętych powinien mieć szansę wzięcia udziału w konkursowej konkurencji. A tego prawa filmowi Jerzego Zalewskiego niestety odmówiono. Odnoszę wrażenie, że decyzja ta nie miała związku z jego artystyczną wartością.

Pominięcie „Historii Roja” przez komisję festiwalu w Gdyni nie jest pozytywnym sygnałem dla polskiej kultury. W demokratycznym kraju nie powinno mieć miejsca blokowanie filmów przez komisje festiwalowe. Widzom festiwalu powinno przysługiwać prawo oceny filmu Jerzego Zalewskiego, jego wad i zalet.

Wicepremier
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prof. Piotr Gliński

Źrodło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Redox 2016-08-23

"W demokratycznym kraju nie powinno mieć miejsca blokowanie filmów przez komisje festiwalowe."

Nie panie Gliński. W demokratycznym państwie nie powinno się wtrącać nosa do wyboru komisji, w której skład wchodzą artyści oceniający poziom artystyczny a nie fakt, że to ważny film historyczny. Owszem, temat ważny, ale nie powinno to przysłaniać faktu, że większość recenzji tej produkcji była po prostu słaba.

Proszę czekać…