Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Powstaje film dokumentalny o pielgrzymce osób bezdomnych do Lesieux 0

W niedzielę 21 sierpnia rozpoczęła się pielgrzymka członków wspólnoty dla osób bezdomnych i po przejściach "Betlejem" z Jaworzna,
zmierzająca do Lesieux w północnej Francji. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia był film Davida Lyncha Prosta historia, a sam reżyser objął je honorowym patronatem. Fundacja Tumult – organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE – oraz założona w Polsce przez Davida Lyncha i Marka Żydowicza Fundacja Sztuki Świata wyprodukują film dokumentalny, opowiadający o tej niezwykłej podróży.

fot. materiały prasowe

Istniejąca od ponad 15 lat wspólnota "Betlejem" z Jaworzna, prowadzona przez księdza Mirosława Toszę, to niezwykłe miejsce, pomagające ludziom bezdomnym i po przejściach stanąć na nogi i wrócić do społeczeństwa. W swojej działalności członkowie wspólnoty poszukują różnych inspiracji, a film Davida Lyncha od dawna odgrywał niebagatelną rolę w historii ich domu.
Wzorem bohatera filmu pielgrzymi odbędą więc swoją licząca ponad 1500 kilometrów podróż na traktorkach do koszenia trawy. W miejscach postojów organizowane będą pokazy "Prostej historii" oraz spotkania z członkami innych wspólnot.

David Lynch niezwykle ucieszył się faktem, że opowiedziana przez niego historia wciąż inspiruje ludzi do podejmowania takich działań. Nagrał więc specjalne, kilkuminutowe przesłanie do uczestników i zapewnił o swojej pamięci i poparciu dla ich idei. Objął też wydarzenie honorowym patronatem.

W podróży pielgrzymom towarzyszyć będzie ekipa filmowców, rejestrując wydarzenia, które spotkają na swojej drodze. W zamyśle twórców ma powstać obserwatorski dokument, pokazujący duchową przemianę ciężko doświadczonych przez życie ludzi. Czas spędzony w drodze ma być momentem refleksji i opowiedzenia o idei pojednania mijanym po drodze obserwatorom.

Za artystyczną stronę filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem "Droga pojednania" odpowiadać będzie młody duet filmowców – Paweł Chorzępa i Piotr Małecki. Obaj artyści są uznanymi autorami zdjęć, w dorobku mają również osiągniecia reżyserskie. Wspierani przez doświadczonego kierownika produkcji Remigiusza Zawadzkiego oraz ekipę Fundacji Tumult i Fundacji Sztuki Świata, będą towarzyszyć pielgrzymom przez 40 dni ich podróży i dokumentować ich "prostą historię".

Pielgrzymi planują dotrzeć do Lesieux około 30 września. Jak mówi ksiądz Mirosław Tosza, dla każdego z uczestników wyprawy będzie to jego własna droga pojednania.

Źrodło: Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…