Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Smoleńsk zostanie pokazany na Festiwalu Filmowym w Gdyni 1

Smoleńsk, wyreżyserowany przez Antoniego Krauzego to z pewnością jedna z najgłośniejszych polskich premier tego roku. Film budzi wielkie zainteresowania i kontrowersje. Sporo mówiło się na temat tego, czy obraz zostanie zaprezentowany na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Teraz wiemy, że tak będzie

fot. materiały prasowe

Decyzję o specjalnym, pozakonkursowym pokazie "Smoleńska" Antoniego Krauzego podjąłem z pełnym przekonaniem kilka tygodni temu, kiedy okazało się, że gotowy film będzie miał premierę 9 września. Nie ma w polskiej historii ostatniego półwiecza wydarzenia równie traumatycznego, jak katastrofa smoleńska. Dlatego też uważam, że pierwszy film fabularny podejmujący się jej przedstawienia powinien zostać pokazany w ramach najważniejszego polskiego festiwalu. Kino polskie mówiło do tej pory o Smoleńsku w sposób metaforyczny, nie wprost: filmy takie jak "Prosto z nieba" Piotra Matwiejczyka czy "Onirica. Psie Pole" Lecha Majewskiego stanowiły pierwsze próby dotknięcia tego arcytrudnego tematu. Kolejną artystyczną próbę podejmuje na naszych oczach ceniony reżyser Antoni Krauze. Warto o niej w Gdyni porozmawiać. Spotkanie po projekcji poprowadzi Łukasz Adamski ("W Sieci"), krytyk ceniony za niezależność i odwagę swych sądów. Mam nadzieję, że Festiwal Filmowy w Gdyni pomoże nam wszystkim w prowadzeniu rzeczowej rozmowy na temat, który wciąż jeszcze stanowi wyzwanie dla Polaków jako demokratycznej wspólnoty obywateli.

mówi Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Pokaz filmu odbędzie się w Multikinie, 21 września 2016 roku o g. 17:00. Producentem filmu jest Maciej Pawlicki. Polskim dystrybutorem obrazu jest natomiast Kino Świat. Film wchodzi na ekrany kin 9 września 2016 roku.

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Źrodło: Festiwal Gdynia

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

CervantesPL 2016-08-30

Miałem sen a w tym śnie widziałem dzień bez Smoleńska

Redox 2016-08-31

Zazwyczaj filmy wchodzą najpierw na festiwalowe tourne, a dopiero później dopiero trafiają do masowego widza. "Smoleńsk" jest jednak niezwykły :D

Proszę czekać…