Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Powidoki Andrzeja Wajdy w Ameryce Południowej 0

Najnowszy film Andrzeja Wajdy został zaproszony do prezentacji w sekcji „Mistrzowie” kolejnej prestiżowej, światowej imprezy – największego festiwalu Ameryki Południowej: Festival do Rio, który odbędzie się w Rio de Janeiro w dniach 6 – 16 października.

fot. materiały prasowe

Festiwal od lat jest głównym oknem na świat filmowców z Ameryki Płd. i jednocześnie miejscem pokazów premierowych najlepszych filmów, powstałych na kontynencie.

Powidoki zostaną zaprezentowane południowoamerykańskiej publiczności tuż po światowej premierze filmu na festiwalu w Toronto. Do polskich kin Powidoki trafią 13 stycznia 2017 r.

Wajda do filmu o Strzemińskim – artyście nieprzejednanym – przygotowywał się od 20 lat. W końcu uznał, że jest gotów by opowiedzieć o jego losach i o tym co się dzieje, gdy sztuka jest nadzorowana, kontrolowana, jeśli podlega władzy i cenzurze. Takie właśnie było życie Strzemińskiego.

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.

Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Powidoki to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

Festival do Rio co roku zaprasza najwybitniejsze postaci kina światowego – w poprzednich latach gośćmi imprezy byli m.in. Carlos Saura, Guillermo del Toro, czy Hal Hartley. Festiwal prezentuje w programie ponad 250 filmów, przyciągających rokrocznie dziesiątki tysięcy widzów, organizuje liczne spotkania i konferencje branżowe, oraz prowadzi największe na kontynencie targi produkcji filmowych.

Źrodło: Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…