Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

RANKING: Najlepsze filmy biograficzne wszech czasów 4

Tym razem redakcja portalu FDB zdecydowała się na stworzenie zestawienia najlepszych filmów biograficznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem.

fot. materiały prasowe

Strona 1 z 3

MIEJSCE 15: NICZEGO NIE ŻAŁUJĘ

Opowieść, która chwyta za serce, wzbudza falę łez i pozwala się rozkoszować głosem francuskiego wróbelka. Marion Cotillard przemienia się w Edith Piaf, pokazując jej trudną drogę na szczyt. To portret kobiety, która została pochłonięta przez swoje marzenia i nałogi i nie miała czasu, aby w pełni rozwinąć skrzydła. Oliver Dahan nie do końca odnalazł klucz do pokazania tej postaci, skupił się na kilku gestach i manieryzmach, ale to nie zachwiało wzruszającego odbioru. Szczególnie wtedy, kiedy zmęczona, chora i niesamowicie słaba Piaf wyśpiewuje znakomite „Je Ne regrette rien” („Niczego nie żałuję”).

Goosik

MIEJSCE 14: PIANISTA

Wybitny dramat w reżyserii Romana Polańskiego, ze świetną rolą Andrew Brody’ego został oparty o historię Władysława Szpilmana. To bardzo mocna, poruszająca opowieść o trudach przetrwania podczas drugiej wojny światowej. To niezwykła historia, przedstawiona na niesamowitym poziomie.

Kubiq

MIEJSCE 13: PRAWDZIWA HISTORIA

Anthony Hopkins powiedział o roli w tym filmie, że jest to jego najlepsza kreacja w karierze. Oczywiście wielu może nie zgadzać się z tą tezą, jeśli weźmiemy pod uwagę to, w jakich filmach miał okazję zagrać. Nie mniej jednak, Hopkins wykreował wspaniałą postać, której kibicuje się od pierwszych sekund. Sam film to historia przygodowa, która wciąga i nie pozwala oderwać wzroku od ekranu. Ten film posiada w sobie niesamowity feeling, jest to kino pełne pozytywnej energii.

Movieman

MIEJSCE 12: STEVE JOBS

Nie trzeba z zapałem hagiografa odhaczać poszczególnych etapów życia Steve’a Jobsa, aby przygotować zapierającą dech w piersiach biografię. Kilka scen, kluczowe wydarzenia i istotni ludzie z jego otoczenia wystarczą, żeby naszkicować pełnokrwisty portret egoistycznego wizjonera, który zrewolucjonizował świat komputerów. „Steve Jobs” to opowieść, która galopuje. Choć czasami zanurza się w teatralnej umowności i zawieszeniu, to zachwyca soczystymi dialogami i rozwiązaniami technicznymi. To film aktorski, który zyskuje dzięki genialnemu duetowi Fassbander – Winslet.

Goosik

MIEJSCE 11: PIĘKNY UMYSŁ

Za co można pokochać film opowiadający historię profesora Johna Nasha Jr.? Przede wszystkim za świetną muzykę Jamesa Hornera – zwłaszcza główny temat. Do tego dochodzi niezwykła historia i piękne zakończenie. Film akcentuje rolę miłości w życiu każdego z nas. Nawet największych pracoholików, ktorzy zatracają się w swoich profesjach. Pasja może doprowadzać do samotności wtedy, kiedy tylko ona znajduje się w epicentrum wszelkiego zainteresowania, a na najbliższych orbitach nie ma miejsca na nic innego. Wówczas zostajemy sami z hobby. I wchodzimy jeszcze głębiej, skoro nie mamy już dosłownie nic innego, bo na własne życzenie traciliśmy wszystko. Scena kończąca film ukazuje człowieka świadomego swojego zatracenia. Dziękując za nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, przeprasza swoją ukochaną, która koniec końców nie skreśliła go na Amen.

Kamil Żółkiewicz

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

bizarre

Bardzo dobra lista…. do 4 miejsca. Całe podium to jakiś żart. Wg mnie żaden z nich nie zasługuje nawet na to, żeby być w tej piętnastce.

Redox bizarre

@bizarre Dość niepopularna opinia, bo akurat filmy z trzech pierwszych miejsc są wysoko uznawane zarówno przez krytyków jak i samych widzów. Zdaje sobie sprawę, że są może bardziej epickie biografie ("Ghandi", "Patton"), ale nie umniejsza to tym trzem bardzo dobrym produkcjom.

bizarre Redox

@Redox Czy ja wiem czy taka niepopularna… Cieszą się dobrą opinią, to fakt, ale nie słyszałem żeby ktoś mówił, że są najlepsze w swoim gatunku. Ja też nie twierdzę, że są złe, są tylko ok. Zabrakło za to miejsca na liście dla filmów "Wszystko za życie", "Motylek", "Moja lewa stopa", "W imię ojca", czy mój ulubiony "Człowiek słoń".

Redox

Dobra lista. Dobrze, że znalazło się miejsce dla zeszłorocznego świetnego "Steve’a Jobsa". Na mojej liście znalazł bym się pewnie jeszcze "Moneyball", "Amerykański splendor", "Love & Mercy", klasyczny "Patton" czy muzyczne biografie jak "Control", "Walk the Line" i "I’m Not There".

Elizabeth_Linton

Na 15 wymienionych filmów widziałam 8, z czego tylko 4 oceniłam na bardzo dobry. Najlepszy według mnie ten o Edith Piaf.

tropical

- Ray z 2004, akurat osobiście nie podobał mi się ten film, ale utkwił mi w pamięci jako porządny film biograficzny;
- Aviator taki sam film jak później nakręcony Wilk z Wall Street;
- Wściekły Byk;
- Gandhi, chyba najlepszy film w tej kategorii jaki widziałem

Proszę czekać…