Smarzowski: Wołyń to dla mnie najważniejszy film

fot. materiały prasowe

Dla Wojtka Smarzowskiego, jego najnowszy film – Wołyń (w kinach od 7 października), jest najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym w całej karierze. I nie ma co się dziwić. Produkcja od samego początku budzi wielkie kontrowersje.

Zapraszamy do obejrzenia wideo wywiadu z reżyserem. Twórca Wołynia wyjawia dlaczego jest to dla niego najważniejszy i najtrudniejszy film w karierze.

Akcja filmu Wołyń rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Źrodło: Informacja prasowa


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)