na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

Początek festiwalu w Karlowych Warach już jutro. 0

O Kryształowego Globusa dla Polski będzie walczył Plac Zbawiciela.

Kadr z filmu Plac Zbawiciela / filmpolski.plKadr z filmu Plac Zbawiciela / filmpolski.pl

Już jutro rusza 42. edycja festiwalu w Karlowych Warach. To jeden z najstarszych festiwali filmowych, a jego główną nagrodą jest Kryształowy Globus.

W tym roku o Grand Prix festiwalu walczy 14 filmów, m.in. z Francji, Niemiec, Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii i Czech. Do konkursu zakwalifikował się także polski film Plac Zbawiciela w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze.

Przypomnijmy, że w 2005 roku Krauze odbierał już Kryształowy Globus za film Mój Nikifor, w którym główną rolę zagrała Krystyna Feldman.

Jednym z konkurentów Krauzego jest znany reżyser Jan Sverak, który za film Kola otrzymał Oskara. Na festiwalu zostanie zaprezentowany jego najnowszy obraz pt. Empties. Dramat ten opowiada historię nauczyciela, który zatrudnia się w punkcie skupu butelek tuż przed emeryturą.

W konkursie East of the West znalazły się dwa polskie filmy: Nadzieja w reż. Stanisława Muchy i Zbigniewa Gruza oraz Przebacz w reż. Marka Stacharskiego.

Nadzieja to koprodukcja polsko-niemiecka. Franciszek swą amatorską kamerą nakręca kradzież cennego obrazu. Rozpoznaje on złodzieja, którym jest znawca sztuki – Weber. W zamian za milczenie Franciszek chce, aby Weber zwrócił obraz. Główne role w filmie zagrali: Rafał Fudalej, Zbigniew Zapasiewicz, Zbigniew Zamachowski i Dominika Ostałowska.

Przebacz to opowieść o 20-letnim członku ulicznego gangu. Stan, bo tak ma na imię, jest wandalem, okrada ludzi i sklepy. Podczas jednej akcji gwałci Joannę. Kiedy napada na następny dom, podczas ucieczki łamie nogę i trafia do szpitala, w którym pielęgniarką jest zgwałcona dziewczyna. W rolach głównych: Bartek Turzyński, Aleksandra Nieśpielak i Gabriela Kownacka.

Podczas festiwalu przyznana będzie także nagroda za najlepszy dokument. Także tutaj Polska ma kandydata, a jest nim Lekcja muzyki Andrzeja Mańkowskiego.

W Karlowych Warach przedstawione zostaną także inne polskie produkcje, a wśród nich: Pora umierać (reż. Doroty Kędzierzawskiej), Hiena (reż. Grzegorza Lewandowskiego) oraz Inland Empire (reż. Davida Lyncha), jako koprodukcja Polski, USA i Francji.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Lucas_B

Chyba powinno być "o Kryształowy Globus będzie walczył" a nie "globusa" :]

Proszę czekać…