Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Hell on Wheels - Witaj w piekle na antenie FOKUS TV 0

1 października FOKUS TV rozpocznie emisję serialu westernowego Hell on Wheels. To porządna dawka trzymających w napięciu wydarzeń, spektakularnych akcji oraz zawiłych perypetii miłosnych.

Rok 1865, Dziki Zachód. Były żołnierz konfederacji, Cullen Bohannon, poszukujący zemsty na mordercach ukochanej żony, dociera do miasta stworzonego dla budowniczych „żelaznych dróg”. Praca przy powstawaniu kolei przyciąga wyzwolonych niewolników, skazańców i desperatów. Cullen wkracza w okrutny świat bezwzględnych twardzieli, dla których istnieje jedno prawo – prawo silniejszego.

W poszukiwaniu zabójców żony, Cullen Bohannon (Anson Mount) trafia do tętniącego życiem, ale niebezpiecznego miasteczka zwanego Hell on Wheels. Możliwość zarobku przy budowie inżynieryjnego cudu tamtej epoki – kolei transkontynentalnej Union Pacific, sprowadza do tego miejsca zarówno zwykłych, porządnych ludzi, jak i wyrzutków i szubrawców z całego kraju. Dla tych ostatnich najlepszą rozrywką są rozróby, alkohol i zabawy w domu publicznym. Cullen zostaje strażnikiem robotników pracujących przy kolei. Wśród nich jest były niewolnik Elam Ferguson (Common, popularny amerykański raper), pragnący pomścić śmierć przyjaciela i walczyć
o traktowanie na równi z białymi. Na drodze Cullana staje też piękna Lily Bell (Dominique McElligott), która jest w posiadaniu cennych dla chciwego i okrutnego przedsiębiorcy Thomasa Duranta (Colm Meaney), map.

Hell on Wheels to brudne, zabłocone, „przesuwające się” wraz z budową kolei miasteczko. Pojedynki z bronią w ręku, krwawe morderstwa, zemsta i chciwość – to codzienność tego miejsca. Z drugiej strony są ludzie, dla których honor i uczciwość to najważniejsze wartości w życiu. Także miłość znajdzie w tym serialu swoje miejsce.

Akcja trzyma w napięciu, a scenografia i kostiumy wiernie oddają rzeczywistość Dzikiego Zachodu. Twórców Hell on Wheels zainspirowały autentyczne wydarzenia. Serial pokazuje, jak Ameryka odbudowywał się po jednym z najbardziej krwawych wewnętrznych konfliktów w swojej historii. Przygląda się z bliska korupcji i chciwości zarządzających wielką inwestycją kolejową. Thomas Durant, w którego rolę wcielił się Colm Meaney, żył w latach 1820 – 1885. Był amerykańskim finansistą
i propagatorem rozwoju kolei. Początkowo został zastępcą prezesa Union Pacific i zajmował się nadzorem nad kontraktem rządowym za czasów prezydenta Lincolna. W czasie swojej pracy wykazał się niezwykłym sprytem i znalazł wiele sposobów na czerpanie osobistych korzyści finansowych
z budowy kolei. Oszukał rząd amerykański tworząc przedsiębiorstwo Credit Mobilier, które umożliwiało mu przejmowanie pieniędzy z rządowych subsydiów na kolej. Udało mu się również zmanipulować inwestorów, dokonując oszustwa giełdowego, które przyniosło mu 5 milionów zarobku.

Serial opowiada też o trudnych losach imigrantów przybyłych z całego świata oraz świeżo wyzwolonych niewolników. Pokazuje bezlitosne traktowanie społeczności Indian – rdzennych mieszkańców tych terenów. Historia przedstawiona w Hell on Wheels to też świadectwo tego, jak wysoką cenę trzeba było zapłacić za postęp i rozwój cywilizacyjny.

Źrodło: Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…