Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Box Office: Świetne otwarcie kinowe Ostatniej rodziny 0

Od piątku, 30 września w kinach w całej Polsce można zobaczyć film Ostatnia rodzina w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego opowiadający o słynnej rodzinie Beksińskich. W ciągu pierwszych 3 dni wyświetlania produkcja ta przyciągnęła przed ekrany ponad 100 tysięcy widzów. Łącznie z pokazami przedpremierowymi Ostatnią rodzinę obejrzało już blisko 115 tysięcy osób! Cytujemy również wypowiedź Wiesława Banacha – dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku, który podkreśla wartość filmu.

Ostatnia rodzina to obsypany nagrodami na festiwalach filmowych w Gdyni i Locarno film Jana P. Matuszyńskiego opowiadający historię słynnej rodziny Beksińskich. W rolach głównych można zobaczyć laureatkę wyróżnienia dla Najlepszej aktorki – Aleksandrę Konieczną, dwukrotnie nagrodzonego za Najlepszą rolę męską Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Andrzeja Chyrę. Film na 41. edycji FF w Gdyni otrzymał Wielką Nagrodę "Złote Lwy", Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Publiczności oraz szereg statuetek pozaregulaminowych. W ciągu pierwszych 3 dni wyświetlania w polskich kinach obraz ten zobaczyło 102 379 widzów. Licząc z organizowanymi wcześniej pokazami przedpremierowymi film zobaczyło już łącznie 114 727 osób.
Jest to najlepsze otwarcie nowego filmu minionego weekendu. Ten sukces daje duże szanse na wysoki wynik końcowy tej produkcji w polskim Box Office.

W dzisiejszym świecie film fabularny trafia do szerokiego kręgu widzów, również takich, którzy nie uczestniczą we współczesnej kulturze. 'Ostatnia Rodzina' wzbudza coraz większe zainteresowanie twórczością Zdzisława Beksińskiego, co możemy już zaobserwować na podstawie zwiększonej frekwencji w Muzeum Historycznym w Sanoku. Dla Artysty tworzenie było istotą życia i wokół malarstwa toczyło się życie całej rodziny. Film prowokuje i zachęca do poznania dzieła Mistrza nawet tych, którzy z zasady na wystawy i do muzeów nie chodzą. Liczę, że również wzrośnie zainteresowanie audycjami muzycznymi Tomasza Beksińskiego oraz jego znakomitymi tłumaczeniami filmów. Zdzisław pragnął choć trochę przedłużyć pamięć o swoich najbliższych prosząc o zamieszczanie fotografii wykonanych przez żonę w muzealnych wydawnictwach oraz oznaczenie obrazów pochodzących z kolekcji Tomasza i Zofii ich imionami. Twórcy "Ostatniej Rodziny" mimo że o tym nie uprzedzeni, spełniają i to pragnienie Artysty.

mówi Wiesław Banach

Obecność Ostatniej rodziny w kinach uruchomiła olbrzymie zainteresowanie twórczością i pasjami Beksińskich. W księgarniach można kupić reedycję książki Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny", zbiór rozmów z Wiesławem Banachem – dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku i dzienników Zdzisława Beksińskiego pt.: "Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia" oraz albumów z pracami artysty, które ukazały się nakładem wydawnictwa Bosz. W sklepach dostępna jest ścieżka dźwiękowa z muzyką z Ostatniej rodziny wydana przez Universal Music Polska. Fani malarstwa Zdzisława Beksińskiego mogą wybrać się na pierwszą stałą wystawę artysty w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Źrodło: Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…