Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Nie żyje wybitny polski reżyser, Andrzej Wajda 1

W wieku 90 lat zmarł wybitny polski reżyser filmowy oraz teatralny, Andrzej Wajda. Znakomity filmowiec odszedł z tego świata w niedzielę wieczorem.

Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Był jednym z inicjatorów tak zwanej polskiej szkoły filmowej. Pierwsze filmy, które przyniosły mu sławę i renomę to Kanał oraz Popiół i diament.

Filmowiec był kojarzony również z wieloma ekranizacjami znanych powieści i lektur szkolnych. W jego filmografii możemy znaleźć takie tytuły jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Tworzył kino moralnego niepokoju, a obraz Człowiek z żelaza przyniósł mu Złotą Palmę w Cannes.

Andrzej Wajda był jednym z najbardziej szanowanych i rozpoznawalnych polskich reżyserów na świecie. Oprócz Złotej Palmy ma także wiele ważnych nagród filmowych. Był laureatem honorowego Oscara, którego otrzymał za całokształt twórczości oraz Złotego Lwa, którego dostał za dorobek życia.

Do tej pory dziesięć jego filmów miało okazję walczyć o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Czterem z nich udała się ta sztuka. Były to Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Człowiek z żelaza oraz Katyń. W tym roku najnowszy film Wajdy, który nosi tytuł Powidoki także walczy o to, aby znaleźć się na finałowej liście filmów, które powalczą w przyszłym roku o złotą statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…