Filmy Andrzeja Wajdy, które musisz znać

fot. materiały prasowe

W dniu wczorajszym polska kinematografia straciła wielkiego reżysera. Człowieka, który propagował rodzime kino, filmowca rozpoznawalnego na całym świecie. Laureat Oscara, zdobywca Złotej Palmy. Reżyser wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych całego świata. Poniżej prezentujemy Wam listę filmów Andrzeja Wajdy, które powinien znać każdy szanujący się kinoman.

KANAŁ, 1956

Film, który tak naprawdę zapoczątkował wielką karierę Andrzeja Wajdy. Jest to nie tylko jeden z najlepszych filmów w dorobku reżysera, ale także jeden z najlepszych filmów wojennych rodzimej produkcji. Wajdzie udało się w niesamowity sposób ukazać klaustrofobiczną atmosferę warszawskich kanałów i stworzyć kino, które w pewnym momencie wyrywa się gatunkowym schematom. Thriller, horror, dramat psychologiczny – wszystko to znajdziemy w tym znakomitym filmie. Warto także odnotować, że był to pierwszy polski kandydat do Oscara. Niestety nie otrzymał on nominacji.

POPIÓŁ I DIAMENT, 1958

Dla wielu absolutne arcydzieło kina i najlepszy film w dorobku Wajdy. Produkcja, w której Zbigniew Cybulski wzniósł się na wyżyny aktorstwa i stworzył jedną z najważniejszych kreacji w polskim kinie. Film posiadający w sobie wiele kultowych scen i zapadający głęboko w pamięć. Siła tego obrazu tkwi nie tylko w warstwie artystycznej, ale także uniwersalnym przesłaniu.

NIEWINNI CZARODZIEJE, 1960

podpis pod obrazkiem

Skromne kino Wajdy, który pokazał w tej produkcji jak świetnie potrafił poprowadzić aktorów i sprawić, że pomimo kameralności widz nie będzie potrafił odwrócić wzroku od ekranu. Niebanalny film o miłości, hipnotyzujący i magiczny. Wydaje się, że fabularnie ten tytuł w czasach współczesnych nie ma racji bytu.

WESELE, 1972

Prawdopodobnie jedna z najlepszych adaptacji, jakie zostały stworzone w naszym kraju. Film co prawda różni się nieco od pierwowzoru, ale wszystkie zmiany wydają się być trafione i jak najbardziej przemyślane. Wajdzie udało się nie tylko przenieść historię z papierowych stron na ekran, ale także opowiedzieć i zinterpretować ją na swój sposób. Takie dzieła na podstawie książek chce się oglądać.

ZIEMIA OBIECANA, 1974

Film ponadczasowy, dzieło skończone, które także zaliczane jest przez wielu do arcydzieł polskiej kinematografii. Produkcja, która zaskakuje widza na wielu płaszczyznach – swoim rozmachem, barwną formą i historią. No i jak zwykle to bywa w filmach Wajdy prezentuje uniwersalne przesłanie. Sam film został też doceniony przez widzów na całym świecie, a dowodem tego jest nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

CZŁOWIEK Z MARMURU, 1976

Udana próba ukazania niesprawiedliwości systemu wobec słabszych jednostek. Kino, które w perfekcyjny sposób obrazuje życie Polaków w latach siedemdziesiątych, jak i pięćdziesiątych. Do tego dochodzi niezapomniany debiut na wielkim ekranie legendy polskiego aktorstwa, Krystyny Jandy. Absolutnie pozycja obowiązkowa.

PANNY Z WILKA, 1979

Ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, która przyniosła Polsce i Andrzejowi Wajdzie kolejną nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Obraz o straconych nadziejach i przemijaniu, o nostalgii i o tym co było kiedyś. Film okraszony został wspaniałymi zdjęciami plenerów oraz muzyką Karola Szymanowskiego. Produkcja nie tak znana jak wcześniejsze propozycje Wajdy, ale z pewnością godna uwagi.

CZŁOWIEK Z ŻELAZA, 1981

Ważny film z perspektywy polskiego widza. Wajda po raz kolejny udanie krytykuje niezwykle ponurą rzeczywistość z jaką przyszło się mierzyć mieszkańcom PRL-owskiej Polski. I chociaż dzisiaj można uważać, że niektóre aspekty filmu nie przetrwały próby czasu, to i tak należy go doceniać. Chociażby za znakomite aktorstwo Radziwiłowicza i Jandy.

KATYŃ, 2007

Kolejny niezwykle ważny film w dorobku Andrzeja Wajdy. Produkcja niepozbawiona wad, prawdopodobnie najsłabsza ze wszystkich propozycji, które zostały tutaj zaprezentowane. Trzeba jednak docenić filmowca za to, że podjął się tego trudnego zadania i stworzył film potrzebny nie tylko Polsce, ale i światu. Solidne kino historyczne, które sprawiło, że reszta – nie do końca świadomych – ludzi poznała prawdę o tych wstrząsających wydarzeniach. No i jest to kolejny film Wajdy, który otrzymał nominację do Oscara.


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)