Zwycięzca Konkursu Międzynarodowego 32. WFF - Malaria 0

Zwycięzca głównej nagrody w Konkursie Międzynarodowym podczas 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, film “Malaria” (reż. Parviz Shahbazi), to historia dwojga młodych ludzi, chłopaka i dziewczyny, którzy jadą autostopem do Teheranu na małą wycieczkę.

Wszystko idzie bez przeszkód do momentu, gdy chcą wynająć pokój hotelowy – nie mogą tego zrobić, bo nie są ze sobą spokrewnieni. I właściwie nie powinni byli nigdzie razem jechać. Dlaczego? Ponieważ w kraju tak restrykcyjnym, jak Islamska Republika Iranu żadna kobieta nie powinna podróżować w towarzystwie mężczyzny, który nie należy do rodziny.

Film Parviza Shahbazi nie był z założenia filmem politycznym, lecz raczej przedstawieniem współczesnych buntowników, wzorowanych według reżysera na tych u Dostojewskiego, Bakunina czy Nietsche. Niemniej jednak film został ocenzurowany – wycięto z niego 5 scen o łącznej długości 7 minut. Zdaniem Shahbazi nie były to ważne sceny, a raczej “zwyczajne codzienne czynności”.

Założenie, idąc za wspomnianymi autorami, było takie, że bez prawa i rządu życie ludzi byłoby lepsze. Sami bohaterowie nie akceptują prawa własności – było do tego również odniesienie w filmie, jeden z bohaterów nie ma papierów na furgonetkę nie płaci właścicielowi mieszkania. Ważniejszy jest stosunek do siebie nawzajem, chęć pomocy, przyjacielskość.

Mimo unikania przez reżysera kwestii czysto politycznych (chociaż po obejrzeniu filmu ciężko się z tym sformułowaniem zgodzić), porusza on najważniejsze kwestie społeczne młodego pokolenia, w tym honorowe zabójstwa kobiet. Według Shahbazi wciąż ok. 250 kobiet ginie rocznie w Iranie z rąk swoich rodzin, co w porównaniu z 5000 w Afganistanie nie jest może ogromna ilością – ale wciąż jest tego za dużo i trzeba to zatrzymać.


Malaria, reż. Parviz Shahbazi, Iran 2016

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…