Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Ukraińskie MSZ odwołuje pokaz Wołynia w Kijowie 0

Jak podaje Polskie Radio, Instytut Polski w Kijowie odwołał pokaz najnowszego filmu Wojciecha SmarzowskiegoWołyń. Takowe zlecenie wpłynęło od ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

fot. materiały prasowe

Jak powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, obawiano się, iż pokaz może wywołać protesty na kijowskich ulicach.

Obawialiśmy się tego, co film "Wołyń" może wywołać na ulicy. Mamy sygnały, że mogą być protesty wokół filmu, trzeba przygotować społeczeństwo, w Polsce (reżyser Wojciech) Smarzowski jest znany, na Ukrainie nie jest tak dobrze znany, te sceny, które są pokazywane, takie dość naturalne, na Ukrainie mogą wywołać dość dużą negatywną relację.

powiedział Deszczyca we wtorek w Radiu Zet.

Ukraiński ambasador powiedział jednak, że trwają już rozmowy na temat wyznaczenia nowej daty pokazu filmu na Ukrainie. Sam Deszczyca wyznał, że widział już film. Powiedział o nim, że jest to film antynacjonalistyczny, antyradykalny, nie do końca antyukraiński. Dodał także, że film fabularny nie może sprawić, że przyjazne relacje pomiędzy stroną polską, a ukraińską zostaną przez to zakończone.

W trakcie odwołanego przez Instytut Polski w Kijowie pokazie wziąć udział mieli reżyser Wojciech Smarzowski oraz zaproszeni goście. Po jego zakończeniu miała odbyć się dyskusja na temat filmu.

Źrodło: Polskie Radio

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…