Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Młoda Polka swoim debiutem powalczy o Oscara! 0

Więzi Zofii Kowalewskiej jako jedyny polski krótkometrażowy film dokumentalny znalazły się na tegorocznej shortliście do Oscara. Oznacza to, że tytuł ma szansę znaleźć się pośród pięciu produkcji nominowanych w kategorii Documenatry Short Subject. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Kadr z dokumentu Więzi w reż. Zofii Kowalewskiej.

Kwalifikację Oscarową zapewnił Więziom Srebrny Smok, którym nagrodzono film w czerwcu 2016 roku podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jury uznało dokument za ciepły i pełen humoru film, wzruszającą i precyzyjnie zrealizowaną refleksję na temat miłości, przywiązania i przebaczenia. Warto dodać, że w Krakowie film miał swoją światową premierę. Oprócz Więzi na shortliście znalazło się także 9 innych dokumentów, a szansę o przejście do drugiej tury głosowania miało aż 61 filmów.

To ogromne wyróżnienie. Jestem bardzo szczęśliwa i poruszona. Kłaniam się nisko moim dziadkom, którzy z zaufaniem, odwagą i otwartością podzielili się ze mną swoją historią. Dziękuję ekipie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. To jest nasz wspólny sukces. –

Więzi to prawdziwy debiut! Pracę nad dokument Zofia Kowalewska rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. Film opowiada historię Barbary i Zdzisława, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku…

Kadr z dokumentu Więzi w reż. Zofii Kowalewskiej.

Dotychczas pokazywany był na ośmiu festiwalach, a z trzech wyjechał z nagrodami jury. Poza wspominanym już 56. KFF, Więzi nagrodzono także Jantarem za najlepszy krótkometrażowy dokument podczas 35. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, a z Wrocławia wyjechał z trzecią nagrodą w Konkursie Polskim podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Z kolei publiczność nagrodziła film w Opolu podczas Opolskich Lam oraz w Świdnicy na festiwalu „Okiem Młodych”.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017 roku, jednak zanim to nastąpi film powalczy o nagrody na festiwalu DOK Leipzig, który rozpoczyna się już w najbliższy piątek, a następnie w połowie listopada w Amsterdamie na IDFA.

Autorką zdjęć do Więzi jest Weronika Bilska, za dźwięk odpowiadał Krzysztof Ridan. Film zmontował Jerzy Zawadzki, a producentem wykonawczym i koproducentem dokumentu jest Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa.

Studio Munka-SFP po raz kolejny ma szansę otrzymać nominację do Oscara za film wyprodukowany w ramach programu „Pierwszy Dokument”. W ubiegłym roku na shortliście znalazł się dokument Punkt wyjścia Michała Szcześniaka.

Poniżej prezentujemy zwiastun Więzi, a więcej o samym filmie można się dowiedzieć tutaj: www.closeties-film.com

Źrodło: SFP

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…