Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

RECENZJA DVD: Kochaj! 0

Kochaj! to kolejna polska komedia romantyczna, która perfekcyjnie wpisuje się w definicję złego filmu. Niestety nie potrafimy tworzyć kina romantycznego, które jest okraszone przyswajalnym przez zwykłego człowieka humorem. Oczywiście zdarzają się "pomyłki" rodzimych twórców i tworzone są filmy na poziomie Listów do M. czy Planety Singli. Jest to jednak maciupeńka kropla w morzu żenady, złego smaku i braku umiejętności, które idą wiernie u boku polskich filmowców tworzących produkcje z tego gatunku.

Główną bohaterką filmu jest Sawa, młoda kobieta która lada chwila wyjdzie za mąż. Ostatnie godziny wolności chce spędzić ze swoimi przyjaciółkami, które przygotowały dla niej wieczór panieński. Niestety Sawę zaczynają ogarniać coraz większe wątpliwości, co do tego czy jej wybranek serca jest tym jedynym. Na domiar złego poznaje przystojnego aktora o imieniu Krzysztof, który totalnie zawraca jej w głowie.

Producentom i twórcom Kochaj! udało się zebrać całkiem niezłą obsadę polskich gwiazd. Wśród nich są między innymi Olga Bołądź, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Aleksandra Popławska, Magdalena Lamparska oraz Małgorzata Kożuchowska. Nazwiska znane i lubiane. I w zasadzie to jedyna pozytywna rzecz jaką można napisać na temat tej produkcji. Panie wcielają się w postacie pozbawione jakiegokolwiek charakteru, są nieciekawe, napisane według znanego schematu. Jedna z nich jest oczywiście samotną matką, druga twardą i radzącą sobie sama ze wszystkimi problemami dziennikarką, kolejna to klasyczna krejzolka, a jeszcze inna niepoprawna romantyczka. Po prostu plejada bohaterek, które niemalże zawsze muszą się pojawić w tego typu produkcjach.

Jasne, schematy czasami nie są złe. W tym przypadku nie mogę tego napisać, ponieważ uwypuklają one kolejne problemy tego filmu. Fatalny scenariusz, który jest okraszony jednymi z najgorszych dialogów ostatnich lat. Czy polscy scenopisarze nie wiedzą jak rozmawiają ludzie? Po raz kolejny serwują nam miałkie teksty, które są wypowiadane przez aktorów-maszyny. Fani żenującego i nieśmiesznego humoru (tak wiem, jest to oksymoron) znajdą w tym filmie coś dla siebie. Chyba od czasów Kac Wawy nie było festiwalu tak złego humoru w polskim kinie. Tragedia to mało powiedziane.

Na koniec zostawiłem sobie kwestię dźwięku. Tak – w tym filmie wszystko słychać, ale.. no właśnie. Ma się wrażenie, jakby niektóre teksty były dogrywane w studiu, a następnie nakładane na obraz. Momentami wydawało mi się jakbym oglądam polski film z… polskim dubbingiem. Wyglądało to, a raczej brzmiało kuriozalnie. Kochaj! to pod względem filmowym jedna wielka porażka. Produkcja, która na stałe zagości na liście najgorszych filmów rodzimej produkcji. I to nie tylko tego roku.

Ciekawsze od samego filmu wydaje się być wydanie Kochaj! na DVD. Kino Świat oprócz tradycyjnych materiałów jak zwiastun czy galeria, dodało także kilka ciekawostek. Na płycie znajdziemy making of oraz wywiady z aktorami. Wśród nich między innymi: "Babski wieczór", "Dlaczego warto obejrzeć?", "Kto kogo gra?", "Ślubne porady gwiazd" oraz "Kocham Cię w 33 językach". Wydanie posiada także książeczkę z ciekawostkami filmu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…